Chlieb náš každodenný

Každoročne vo štvrtok po sviatku Najsvätejšej Trojice slávi Katolícka cirkev Sviatok Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi (Božie Telo) ako prikázaný sviatok. Tento sviatok je oslavou daru Eucharistie a úcty k Spasiteľovi skutočne prítomnému pod spôsobom chleba a vína vo Sviatosti Oltárnej. Odpradávna ho sprevádza tradícia procesií. Túto tradíciu rozvíjame aj v našej farnosti.
Čítaj ďalej o Chlieb náš každodenný »

Rozospievajme náš chrám na Božiu slávu

V nedeľu 12. júna 2022 uvádzame v našej farnosti do testovacej prevádzky technologickú novinku - Digitálny katolícky spevník (DKS). Jedná sa o moderné IT riešenie, ktoré umožňuje zobrazovať texty piesní a ďalší digitálny obsah na obrazovke umiestnenej v našom chráme. Jeho hlavným cieľom je povzbudiť všetkých účastníkov bohoslužieb k spevu - oslavnej forme modlitby k Bohu.
Čítaj ďalej o Rozospievajme náš chrám na Božiu slávu »

Noc kostolov sa nám vydarila!

Po vynútenej pandemickej prestávke sme sa opäť mohli vrátiť k pre nás už tradičnej akcii, ktorá nás doslova a v tom najlepšom zmysle slova opantala – Noci kostolov. Ako sa už stalo zvykom, otvorený bol nielen kostol sv. Márie Magdalény, kde bola návštevníkom k dispozícii veža, krypta i naše malé múzeum devocionálií a priestory Pastoračného centra, ale aj Evanjelický chrám Boží v jeho blízkosti. Jednotu oboch denominácií zvýraznilo aj efektné osvetlenie oboch kostolov. Akcia pritiahla nečakané množstvo návštevníkov všetkých generácií. Neskoro v noci sme sa rozchádzali do našich domov spokojní a presvedčení, že stálo za to patriť medzi 16 farností na Slovensku, ktoré sa v tomto roku na Slovensku k iniciatíve pripojili.
Čítaj ďalej o Noc kostolov sa nám vydarila! »

Slovo o viere – Papua-Nová Guinea

V piatok, 20. mája, našu farnosť navštívil misionár Spoločnosti Božieho slova (Societas Verbi Divini – SVD) páter Rastislav Kršák, ktorý nám počas svojej veľmi zaujímavej a bohato obrazovo dokumentovanej prednášky a následnej živej diskusie priblížil život kresťana aj rímskokatolíckeho kňaza na mimoeurópskom kontinente. Začali sme tradične o 18:00 hod. svätou omšou v kostole, po ktorej sme sa stretli v Pastoračnom centre. Stretnutie bolo veľmi vydarené, spokoní sme sa rozchádzali v neskorých večerných hodinách.
Čítaj ďalej o Slovo o viere – Papua-Nová Guinea »

Nová tradícia?

V našej farnosti sme si zvykli pripravovať sa na prežitie Veľkej noci okrem iných spôsobov aj pravidelnými piatkovými pôstnymi krížovými cestami. Tá tohtoročná veľkopiatková mala osobitný ráz – na rozdiel od všetkých doterajších sa nekonala v našom kostole, ale v blízkom lužnom lese, ktorého atmosféra ju mimoriadne umocnila. Korunou bolo ideálne počasie a nad očakávanie hojná účasť farníkov.
Čítaj ďalej o Nová tradícia? »

POĎME SA ROZPRÁVAŤ (pozvánka pre všetkých)

17. októbra 2021 sa na podnet pápeža Františka na celom svete začala príprava na pravidelnú celosvetovú Synodu biskupov. Tá sa uskutoční v októbri 2023 na tému „Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť a misia“. Cieľom tejto aktivity je zapojiť do vnútorného aj vonkajšieho života Cirkvi každého, kto je schopný a ochotný prispieť svojim pohľadom, námetom či nápadom. Prepojiť ešte užšie reálny každodenný život člena Cirkvi ako jednotlivca, osôb zasvätených i laikov, rodín, farností a komunít, skrátka každého, kto má záujem vyjadriť svoj názor.
Čítaj ďalej o POĎME SA ROZPRÁVAŤ (pozvánka pre všetkých) »

Ako sa správne spovedať?

S ambíciou priniesť nám odpoveď na túto neľahkú otázku a svojím neopakovateľným spôsobom nás voviesť do hĺbky úprimnej, hlbokej, duši uľavujúcej sviatosti zmierenia nás v sobotu, 26. marca navštívil Salezián don Jozef Luscoň. Jeho prednáška na túto tému vyvolala množstvo zaujímavých a pre všetkých prítomných užitočných otázok, ktoré významne rozšírili naše vnímanie hriechu, jeho podstaty a pochopenie pravej ľútosti potrebnej pre očistenie sa a vykročenie na novú cestu. Tento večer bol pre nás skvelou prípravou na veľkonočnú svätú spoveď ako základu na hlboké prežitie tohto ročnej Veľkej noci.
Čítaj ďalej o Ako sa správne spovedať? »

Obnova sakrálnych pamiatok v Rusovciach

Ďakujeme občianskemu združeniu Natura Rusovce za iniciatívu pri rekonštrukcii šiestich sakrálnych pamiatok na území Rusoviec. Pozývame všetkých Rusovčanov prispieť k obnove týchto vzácnych diel prostredníctvom zbierky.
Čítaj ďalej o Obnova sakrálnych pamiatok v Rusovciach »

Advent a jeho symbol - veniec

Začali sme adventné obdobie a stôl v prakticky každej našej domácnosti nepochybne zdobí aj tradičný adventný veniec, na ktorom sme si túto nedeľu zapálili prvú sviečku. Už pár týždňov pred začiatkom adventu boli ponuky kvetinárstiev či trhovníkov bohaté na rôzne verzie adventného venca: nielen klasické kruhové, ale aj pozdĺžne či v mnohých iných tvaroch a prevedeniach. Aký však bol adventný veniec v časoch svojho vzniku? Na čo slúžil, prečo vznikol a čo symbolizuje?
Čítaj ďalej o Advent a jeho symbol - veniec »

Návrat k Slovu o viere

Náš tradičný cyklus diskusných večerov bol, rovnako ako my všetci, uplynulé obdobie silno zasiahnutý pandémiou, takže minulý školský rok ho nebolo možné zorganizovať. Vzhľadom na to, že medzičasom mnohí z nás využili možnosť účinnej ochrany vakcináciou, sa možnosti stretávania sa zlepšili a veríme, že tento trend si udrží aj pandemická situácia. To nás viedlo k obnoveniu našej tradície a pre tento školský rok sme zabezpečili lektorov až do mája budúceho roka. Preto všetkých z Vás srdečne pozývame k návratu do spoločenstva, v ktorom rozvíjame svoju vieru a prehlbujeme si svoje poznatky. Predbežný program, zmeny ktorého sú pochopiteľne vyhradené, nájdete na tradičnom mieste našej stránky, v časti Program. Šedé časti programu sú nepotvrdené, resp. sa nepodarilo zabezpečiť.
Čítaj ďalej o Návrat k Slovu o viere »