Advent a jeho symbol - veniec

Začali sme adventné obdobie a stôl v prakticky každej našej domácnosti nepochybne zdobí aj tradičný adventný veniec, na ktorom sme si túto nedeľu zapálili prvú sviečku. Už pár týždňov pred začiatkom adventu boli ponuky kvetinárstiev či trhovníkov bohaté na rôzne verzie adventného venca: nielen klasické kruhové, ale aj pozdĺžne či v mnohých iných tvaroch a prevedeniach. Aký však bol adventný veniec v časoch svojho vzniku? Na čo slúžil, prečo vznikol a čo symbolizuje?
Návrat k Slovu o viere

Náš tradičný cyklus diskusných večerov bol, rovnako ako my všetci, uplynulé obdobie silno zasiahnutý pandémiou, takže minulý školský rok ho nebolo možné zorganizovať. Vzhľadom na to, že medzičasom mnohí z nás využili možnosť účinnej ochrany vakcináciou, sa možnosti stretávania sa zlepšili a veríme, že tento trend si udrží aj pandemická situácia. To nás viedlo k obnoveniu našej tradície a pre tento školský rok sme zabezpečili lektorov až do mája budúceho roka. Preto všetkých z Vás srdečne pozývame k návratu do spoločenstva, v ktorom rozvíjame svoju vieru a prehlbujeme si svoje poznatky. Predbežný program, zmeny ktorého sú pochopiteľne vyhradené, nájdete na tradičnom mieste našej stránky, v časti Program. Šedé časti programu sú nepotvrdené, resp. sa nepodarilo zabezpečiť.
Významný organový festival aj v našom kostole. Už 4. augusta!

Vynikajúca organová virtuózka medzinárodného formátu Monika Melcová príde predviesť svoju brilantnú hru aj priamo k nám do Rusoviec. Koncert v jej podaní a v sprievode telesa Musica Eterna na našom historickom nástroji od Michala Slezáka z roku 1872 odznie 4. augusta o 19:00 hodine. V ponuke budú diela takých velikánov kráľovského nástroja, akými sú Domenico Scarlatti, Wolfgang Amadeus Mozart, Georg Friedrich Händel a Antonio Vivaldi v úprave samotnej organistky. Meno umelkyne, citlivý výber diel i akustika a atmosféra nášho chrámu sú zárukou mimoriadneho zážitku. Tento ojedinelý umelecko-kultúrny počin je voľne prístupný verejnosti. Všetci záujemcovia o organové umenie sú srdečne zvaní.
Stretnutie starej a novej tradície

Krásne letné slnečné počasie, blankytne modrá obloha, krásnymi kyticami ozdobený oltár v tieni stromov Rímskeho parčíka, početný zbor a orchester pod vedením Martina Puhovicha a do posledného miesta zaplnené lavice aj okolitý priestor parčíka vytvorili ideálnu sviatočnú atmosféru pre hodovú svätú omšu, ktorú za koncelebrácie nášho pána farára Júliusa Mariána Prachára vyslúžil rusovský rodák Gerhard Glazer Opitz. Jeho pútavé slová o Márii Magdaléne a jej odkaze pre nás budú ešte dlho znieť v našich ušiach. Svätú omšu hneď po jej skončení doplnila nová rusovská tradícia. S radosťou môžeme konštatovať, že oslava patrocínia nášho kostola sa tak po všetkých stránkach vydarila.
Najsvätejšie Kristovo telo a Krv

Sviatok známy skôr ako Božie Telo sme si v nedeľu, 6. júna, pripomenuli už podľa našej rusovskej tradície – požehnaním chlebov v závere svätej omše a ich následným lámaním a rozdávaním účastníkom svätej omše vychádzajúcim z kostola po jej skončení. Umožnili to uvoľňujúce sa pandemické opatrenia a i miera zaočkovania Rusovčanov. Samozrejme, napriek pozitívne sa vyvíjajúcej situácii sme prísne dodržiavali platné opatrenia. Stretnutie pri ešte teplom, čerstvom, voňavom a chrumkavom chlebíku sa pod stromami parku pred kostolom skončilo až pred poludním. Zaiste dobre padlo všetkým generáciám prítomných farníkov a nepochybne prispelo k hlbšiemu prežitiu našej viery i utužovaniu vzájomných vzťahov.