Slovo o viere – koučing nie je len v športe!

Na chodníku sedí na kuse kartónu žobrajúci bezdomovec a pred sebou má na kartóne napísané: „Som slepý, pomôžte mi!“ Tento text sem-tam niekoho osloví, on spomalí a o dno plechovice zazvoní minca. Potom však prejde okolo neho luxusne oblečená mladá žena a letkom si tú krátku vetu prečíta. Neupúta ju a v elegantnej chôdzi pokračuje ďalej. Po pár krokoch však spomalí a zamyslene sa k žobrákovi vráti, kartón s jeho nápisom otočí na druhú, nepopísanú stranu, a slepému žobrákovi napíše nový text: „Svet je dnes taký nádherný, a ja z neho nevidím nič.“ A odvtedy sa pri ňom zastavuje oveľa viac ľudí ochotných venovať mu mincu dve. Takouto krátkou, ale zaujímavou a názornou video snímkou začal d.p. Maroš Lovič svoje stretnutie s nami, čím nás okamžite vtiahol do témy večera – kresťanského koučingu.
Ekumenický večer

Dnešný svet a dianie v ňom prináša ľuďom množstvo rozmanitých možností a s nimi aj veľkú rôznorodosť názorov prakticky na všetko, čo sa v ňom deje. Demokracia priniesla aj k nám túto otvorenosť sveta voči všetkému, čo sa odzrkadľuje aj vo vytváraní množstva názorových prúdov prakticky vo všetkých oblastiach života – spoločenského, kultúrneho, ale i cirkevného. Svojím spôsobom nič nové – i keď po Nežnej si zrejme aj my ešte stále zvykáme napr. aj na otvorenú prítomnosť rôznych cirkevných denominácií v našom živote. To však neraz býva zdrojom nepochopenia, pocitov rozdelenia a niekedy aj svárov či protichodností, neraz aj medzi kresťanmi. Riešenie býva – ako inak – v komunikácii, ústretovosti, snahe o pochopenie, hľadaní toho, čo máme spoločné, nie zdôrazňovania toho, čo nás rozdeľuje. Prežívame Rok Božieho slova, súčasťou ktorého je aj Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov. Ten sme u nás v rusovskej farnosti pretavili do spoločnej ekumenickej bohoslužby, ktorá v piatok, 24. januára v našom farskom kostole vystriedala našu tradičnú svätú omšu.
Fašiangy pre dospelých aj deti sú tu!

Je dávnou tradíciou, že obdobie od sviatku Zjavenia Pána (Troch kráľov) po Popolcovú stredu označujeme ako fašiangy. Čas, kedy sa oddávna organizujú zábavy, ale aj svadby, zabíjačky a iné veselie. Ani u nás tomu nebude inak – všetkých zabávania sa chtivých srdečne pozývame do nášho pastoračného centra na sobotu, 8. februára, kedy sa aj my, Rusovčania, stretneme na spoločnej fašiangovej zábave, ktorá začne o 19:30 hod. Vstupné je symbolických 10,- €. Záujemcovia si môžu účasť zabezpečiť už teraz zapísaním sa do zoznamu, ktorý je na tento účel pripravený v pastoračnom centre. Mysleli sme aj na naše deti, pre ktorých je v nasledujúcu nedeľu - 9. februára od 15:00 hod. zase pripravený karneval s divadielkom. Tešíme sa aj na našu nastupujúcu generáciu!
Adventná duchovná obnova s Mons. Haľkom

Sme veľmi radi, že tradícia adventných duchovných obnov vedených pomocným bratislavským biskupom, cirkevným historikom Mons. Jozefom Haľkom, mala svoje pokračovanie aj tento rok. V rámci vzdelávaco-diskusného cyklu Slovo o viere nás otec biskup navštívil v poslednú novembrovú sobotu, aby sa nám vo svätej omši najprv prihovoril na tému dobrej predvianočnej spovede a po svätej omši otvoril diskusiu na túto dôležitú tému. Hlboko sme načreli do podstaty sviatosti zmierenia a dobre sa duchovne pripravili na jej vykonanie pred tohtoročnými vianočnými sviatkami.
Pri krbe s F. Mikloškom

Zamatová revolúcia, ktorej tridsiate výročie si v tomto roku pripomíname, bola nielen historickým, politickým a štátoprávnym prelomom slovenskej modernej histórie, ale priniesla významné zmeny a nové možnosti aj do Cirkvi a jej života v našej krajine. O tom, čo všetko Novembru 1989 predchádzalo, ako sa zmena zrodila a prebiehala ale aj aké výzvy pre dnešok a súčasnú generáciu priniesla, sme pri plameni nášho kozuba v Pastoračnom centre sv. Márie Magdalény 27. novembra hovorili s jedným z najpovolanejších – protagonistom predrevolučného kresťanského disentu a spoluiniciátorom spoločenských zmien, dr. Františkom Mikloškom.