Najsvätejšie Kristovo telo a Krv

Sviatok známy skôr ako Božie Telo sme si v nedeľu, 6. júna, pripomenuli už podľa našej rusovskej tradície – požehnaním chlebov v závere svätej omše a ich následným lámaním a rozdávaním účastníkom svätej omše vychádzajúcim z kostola po jej skončení. Umožnili to uvoľňujúce sa pandemické opatrenia a i miera zaočkovania Rusovčanov. Samozrejme, napriek pozitívne sa vyvíjajúcej situácii sme prísne dodržiavali platné opatrenia. Stretnutie pri ešte teplom, čerstvom, voňavom a chrumkavom chlebíku sa pod stromami parku pred kostolom skončilo až pred poludním. Zaiste dobre padlo všetkým generáciám prítomných farníkov a nepochybne prispelo k hlbšiemu prežitiu našej viery i utužovaniu vzájomných vzťahov.
Pozývame do kostola

Vzhľadom k zlepšujúcej sa pandemickej situácii bolo rozhodnuté opäť umožniť ľuďom osobnú účasť na bohoslužbách v chrámoch. Počnúc pondelkom, 19. aprílom, budú brány chrámov znovu otvorené, avšak vstup do kostolov bude podmienený plnením obvyklých hygienických podmienok – prekrytím horných dýchacích ciest, teda nielen úst, ale aj nosa, dezinfekciou rúk pri vstupe do kostola, dodržiavaním náležitého bezpečnostného odstupu (2 metre) a počet návštevníkov musí byť taký, aby ich celkový počet neprekročil 1 návštevníka na 15 m2 plochy kostola určenej pre návštevníkov (nezapočítavajú sa deti do 10 rokov v sprievode dospelej osoby). Bohoslužobný poriadok bude zostavený tak ako pred zatvorením chrámov s jedinou výnimkou v nedeľu, 25. apríla bude svätá omša o 9:30 hod. aj večer o 18:00 hod., aby bola osobná účasť na nedeľných bohoslužbách umožnená čo najväčšiemu počtu veriacich.
Začína Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov

Ak v inom príspevku pozývame veriacich naspäť do chrámov k osobnej účasti na bohoslužbách, okrem uvoľnenia epidemických opatrení máme na návrat aj ďalší významný dôvod – v deň, keď sa otvárajú kostoly, teda v pondelok, 19. apríla, sa začína týždeň venovaný zjednoteniu kresťanov, ktorý každoročne vrcholí 25. januára sviatkom obrátenia sv. apoštola Pavla.
Rok svätého Jozefa

8. decembra 1870 vyhlásil pápež Pius IX. svätého Jozefa za patróna celej Cirkvi. Presne po 150 rokoch prekvapil svet súčasný Svätý Otec tým, že prostredníctvom špeciálneho dekrétu Apoštolskej penitenciárie vyhlásil na nasledujúcich 365 dní osobitný Rok svätého Jozefa. Súčasne udelil možnosť získania úplných odpustkov za rozličných príležitostí. Ako oznamuje Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska, ponúka sa nám príležitosť využiť obdobie do 8. decembra 2021 na „denné posilňovanie svojho života viery v uskutočňovaní Božej vôle naplno“ podľa vzoru sv. Jozefa: „Všetci veriaci tak budú mať možnosť usilovať sa prostredníctvom modlitieb a dobrých skutkov, aby za pomoci sv. Jozefa, hlavy nebeskej rodiny z Nazareta, nadobúdali útechu a úľavu od ťažkých ľudských a sociálnych súžení, ktoré dnes postihujú súčasný svet.“ Ako teda využiť túto príležitosť a výzvu?
20 * C + M + B + 21

Aj Vy máte na verajách vchodových dvier každoročne aktualizovaný kriedový nápis s tromi písmenami a aktuálnym rokom? Tiež patríte medzi tých, ktorí v prípade prvého písmena váhajú, či napísať C alebo G? A patríte k tým, ktorí každoročne pozývajú do svojho domova kňaza, aby požehnal Váš príbytok a posvätenou kriedou označil vchod do Vášho príbytku tradičným nápisom? Ak ste na tieto otázky odpovedali kladne, možno si – vzhľadom na aktuálnu epidemickú situáciu – tiež kladiete otázku, aký nápis je teda správny a ako tento rok zabezpečiť posvätenie svojho príbytku a neohroziť pri tom zdravie svoje, rodiny a v neposlednom rade i kňaza. Skúste sa inšpirovať nasledujúcimi riadkami, možno nájdete odpovede na všetky svoje otázky i riešenie posvätenia svojho príbytku.