Novinky

« Späť

Rozospievajme náš chrám na Božiu slávu

Rozospievajme náš chrám na Božiu slávu

V nedeľu 12. júna 2022 uvádzame v našej farnosti do testovacej prevádzky technologickú novinku - Digitálny katolícky spevník (DKS). Jedná sa o moderné IT riešenie, ktoré umožňuje zobrazovať texty piesní a ďalší digitálny obsah na obrazovke umiestnenej v našom chráme. Jeho hlavným cieľom je povzbudiť všetkých účastníkov bohoslužieb k spevu - oslavnej forme modlitby k Bohu.

Známe príslovie hovorí, že kto spvieva dvakrát sa modlí. Jednotný katolícky spevník nám ponúka množstvo piesní pre najrôznejšie liturgické príležitosti a pre všetky časti liturgického roka. Klasické "knižky" už dlhšie vytláčajú mobilné aplikácie, ktoré niektorí veriaci používajú na zobrazenie textov piesní. V Rusovciach sme sa rozhodli uľahčiť spev všetkým a obstarať riešenie Digitálny katolícky spevník.

Obrazovka v kostole je inštalovaná pri pravom bočnom oltári v portrétovom formáte a je zarámovaná, aby čo najlepšie esteticky zapadla do interiéru kostola. Týmto zároveň ďakujeme známemu rusovskému stolárovi, pánovi Löfflerovi, za vyhotovenie rámu. Obrazovku dodala firma ProfiTV, ktorej skúsenosti a referencie z kostolov, ale aj komerčných prevádzok, sú bohaté. Na obrazovke je možné zobrazovať obrazy, videá, webstránky, či iný audiovizuálny obsah, o čom mali možnosť sa presvedčiť účastníci Noci kostolov napr. počas koncertu sláčikového kvarteta. 

Ovládanie DKS prebieha cez mobilné zariadenie zadávaním čísiel piesní a prepínaním medzi jednotlivými slohami piesne. Očakávame, že v prvých týždňoch sa môžu vyskytnúť určité technické výzvy, preto vás prosíme o trpezlivosť. Budeme tiež dolaďovať samotnú inštaláciu, aby sme schovali káble a začlenili tak obrazovku do interiéru kostola čo najmenej rušivo. 

Ak máte k riešeniu DKS otázky alebo dobré nápady, budeme veľmi radi ak sa s nami o ne podelíte pri farskej káve alebo prostredníctvom kontaktného formulára Farskej rady