Novinky

Mons. Stanislav Zvolenský o spôsobe podávania sv. prijímania

Aktuálna epidemiologická situácia si vyžiadala množstvo najrôznejších opatrení, ktoré zasahujú nielen do nášho zabehnutého civilného života, ale aj rokmi osvedčených zvykov, medzi ktoré patrí aj spôsob podávania svätého prijímania. Žiaľ, úprimná snaha našich otcov biskupov sa v niektorých prípadoch stretla s istou mierou nepochopenia, či priam odmietnutia. Iste aj to podnietilo otca arcibiskupa Mons. Zvolenského, aby k tejto téme zaujal písomné stanovisko. Je určené nielen pre kňazov, ale aj nás - laikov. Prečítajme si ho starostlivo a s porozumením!
Čítaj ďalej o Mons. Stanislav Zvolenský o spôsobe podávania sv. prijímania »

Vieš správne prijímať na ruku?

Všetci sme roky zvyknutí sväté prijímanie dostávať do úst. V našej Cirkvi je to tradíciou už od 6. storočia. Až dnešná pandémia nového koronavírusu si vynútila rozhodnutie otcov biskupov umožniť v rámci mnohých preventívnych opatrení, ktoré sú v záujme ochrany zdravia potrebné, rozdávať sväté prijímanie aj na ruku. Pre veľkú väčšinu z nás je to postup, s ktorým sa stretávame prvýkrát, preto je vhodné povedať si, ako má veriaci prijímať hostiu, ak sa podáva na ruku. Ako teda správne postupovať?
Čítaj ďalej o Vieš správne prijímať na ruku? »

Návrat k Pánovmu stolu

Po dlhých týždňoch núteného odlúčenia od bohoslužieb a nášho spoločenstva nastal čas, kedy nám situácia dovoľuje vrátiť sa do chrámu a nasýtiť sa nielen Božím slovom, ktoré sme si asi už zvykli vnímať iba sprostredkovane cez vysielania rozhlasových staníc, televízne obrazovky či sociálne siete, ale modlitbu duchovného svätého prijímania konečne nahradiť Božím telom, stretnúť sa v našich známych laviciach, spoločne sa pomodliť alebo zaspievať. Veru – atmosféru chrámu a bezprostrednú účasť na bohoslužbe plnohodnotne nenahradí žiadne vysielanie. S radosťou sa teda vraciame k Pánovmu stolu, na hostinu, ktorá nám dáva silu i radosť zo života a jeho pravého zmyslu. Samozrejme, pri stálej opatrnosti a dodržaní viacerých zásad. Na čo sa teda máme pripraviť?
Čítaj ďalej o Návrat k Pánovmu stolu »

Príďte darovať krv - aktualizácia

Milí priatelia, vzhľadom na aktuálnu situáciu nebolo možné uskutočniť našu pravidelnú akciu hromadného darovania krvi v plánovanom termíne 24. apríla. Napriek tomu vás pozývame, aby ste individuálne darovali krv, nakoľko jej je nedostatok. Ak nám o svojej skúsenosti napíšete, môžete vyhrať pekný darček.
Čítaj ďalej o Príďte darovať krv - aktualizácia »

Pomôž farnosti, pomôžeš aj sebe!

Priatelia, keď idete v týchto dňoch do obchodu, na poštu alebo krátku zdravotnú prechádzku, prekvapí Vás, že stretávate iba ľudí s rúškami na tvári? Určite nie. Ak si naladíte spravodajskú reláciu na niektorom televíznom kanáli alebo rozhlasovej stanici, považujete za nečakané, že temer všetok vysielací čas venujú redaktori koronavírusu? Stavím sa, že tiež nie. A takisto sa asi necítite zaskočení, ak si v poštovej schránke aj napriek epidemiologickej situácii pravidelne nájdete účet od dodávateľa elektrickej energie či plynu. Preto som si istý, že ani naša nasledujúca prosba Vás neprekvapí, aj keď ju možno neočakávate.
Čítaj ďalej o Pomôž farnosti, pomôžeš aj sebe! »

Svätá spoveď v Rusovciach

Pán farár J.M. Prachár ponúka možnosť prijatia sviatosti zmierenia. V utorok 31. marca medzi 16:00 a 18:00 z auta pri kostole sv. Víta. V stredu 1. apríla v rovnakom čase na detskom ihrisku za budovou fary. A v piatok 3. apríla v priestore pred pastoračným centrom, tiež medzi 16:00 a 18:00 hodinou. V tieto dni bude možnosť prijať aj sviatosť eucharistie o 18:20 hod. pred farským kostolom.
Čítaj ďalej o Svätá spoveď v Rusovciach »

Modlitba olomouckého arcibiskupa Mons. Jana Graubnera

Olomoucký arcibiskup, moravský metropolita a podpredseda Českej biskupskej konferencie Mons. Jan Graubner zareagoval na súčasnú epidemiologickú pandémiu vo svete nádhernou špeciálnou modlitbou, ktorá je súčasne pohľadom do vnútra každého z nás i výzvou pre jednotlivca aj celú ľudskú spoločnosť zamyslieť sa nad tým, ako ďalej.
Čítaj ďalej o Modlitba olomouckého arcibiskupa Mons. Jana Graubnera »

Ako pozerať prenos sv. omše

V čase zákazu verejných svätých omší je možné si ich nahradiť aspoň sledovaním priameho prenosu cez niektoré z médií. V súčasných mimoriadnych podmienkach je to maximum, ktoré sa dá za daných okolností urobiť.
Čítaj ďalej o Ako pozerať prenos sv. omše »

Sväté omše dočasne z domu

Na základe odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie, hlavného hygienika SR a Konferencie biskupov Slovenska sa naša farnosť pripája k preventívnym opatreniam na zamedzenie šírenia vírusu. Až do odvolania prosíme všetkých veriacich, aby sa svätých omší zúčastňovali len na diaľku - prostredníctvom televízie, rozhlasu a internetu.
Čítaj ďalej o Sväté omše dočasne z domu »

Kostolík sv. Víta otvoril svoje dvere

Nielen Rusovčania, starousadlíci aj tí neskôr prisťahovaní, ale i tí, ktorí zvyknú iba prechádzať cez našu mestskú časť, si už zvykli, že kostolík sv. Víta je svojím stavom takpovediac kompatibilný s okolitým parkom a kaštieľom samotným, žiaľ – v tom negatívnom zmysle slova. Dnes to už nie je pravda – posledný februárový deň sa na kostolíku otvorili úplne nové vchodové dvere, aby každému, kto cez ne prešiel, zatiaľ v skúšobnom režime sprístupnili rovnako celkom nový interiér. Tento starobylý priestor sa nanovo nadýchol a ponúkol svoj genius loci v mimoriadne atraktívnej forme. Je dôležité, že takto bude v budúcnosti otvorený pravidelne a pre každého, aby sa v historickom interiéri mohol nadýchnuť jeho sakrálnou atmosférou, precítiť hĺbkou jeho historického odkazu a atmosféry a v neposlednom rade aj – podnietený týmto priestorom – zdieľať sa so svojimi blízkymi, priateľmi a známymi a prežili tu krásne, podnetné a inšpirujúce chvíle.
Čítaj ďalej o Kostolík sv. Víta otvoril svoje dvere »
Ukazujem 1 - 10 z 262 výsledkov.
Položiek na stránku 10
z 27