Novinky

Materská škôlka otvorená a požehnaná

Niekoľkoročné úsilie nášho pána farára dr. J. Mariána Prachára a viacerých farníkov aj rodičov rusovských detí bolo v krásnu jesennú sobotu 19. septembra korunované úspechom: po slávnostnej svätej omši, ktorú spolu s pánom farárom ako hlavný celebrant slávil Mons. Ján Formánek, náš vzácny hosť posvätil budovu našej novej škôlky, čím bola v plnej miere odovzdaná do používania. Prítomní početní farníci aj rodičia s deťmi sa potom zoznámili s interiérom a vybavením škôlky.
Čítaj ďalej o Materská škôlka otvorená a požehnaná »

Anketa k bohoslužbám - neprehliadnite!

Ako píšeme na inom mieste tejto stránky, zhoršenie pandemickej situácie osobitne v Bratislave prinieslo nové - sprísnené opatrenia týkajúce sa priamo aj účasti na bohoslužbách. Aby sme túto situáciu čo najlepšie zvládli, pripravili sme pre našich farníkov anketu, ktorej vyplnením môže každý prispieť k takému nastaveniu našich bohoslužieb, aby sme ťažké nadchádzajúce obdobie dobre zvládli, a pritom zvolili spôsoby vyhovujúce tým, ktorých sa týkajú, teda farníkov. Anketu nájdete na tejto stránke v hornom menu, časť Program, voľba Anketa. Priložený obrázok Vám pomôže v orientácii.
Čítaj ďalej o Anketa k bohoslužbám - neprehliadnite! »

Nové pravidlá pre bohoslužby

Ako každý z nás iste aj s určitými obavami sleduje, pandémia nového koronavírusu naberá novú silu. Počty pozitívne vyšetrených rapídne stúpajú a jedným z najviac postihnutých regiónov je Bratislava. Je preto zrejmé, že isté uvoľnenie epidemiologických opatrení, ku ktorému v uplynulom období dospel riadiaci krízový štáb, musí byť zrevidované a opäť musíme byť obozretnejší a ohľaduplnejší. K sebe i ostatným, na verejných uzavretých priestranstvách, ale i v kostoloch pri bohoslužbách. Ako? Na tom sa zástupcovia cirkví v uplynulé dni dohodli s odborníkmi z ministerstva zdravotníctva a verejného zdravotníctva.
Čítaj ďalej o Nové pravidlá pre bohoslužby »

Pozvánka pre milovníkov organovej hudby

Nielen nám, Rusovčanom, sú známi manželia Puhovichovci, žijúci v susednom Čunove. Veď nejedenkrát u nás zorganizovali benefičný či iný druh koncertu, ktorým nás podporili. Pre toto leto naši priatelia pripravili sériu organových koncertov na miestach, kde sa môžu popýšiť krásnymi historickými kráľovskými nástrojmi. V druhej polovici augusta môžeme navštíviť niekoľko blízkych kostolov, v ktorých si k historickým nástrojom sadnú majstri s talentom oživiť tento famózny nástroj a naplniť chrámové priestory nádhernými melódiami. Príležitosť pre každého z nás.
Čítaj ďalej o Pozvánka pre milovníkov organovej hudby »

Posviacanie dopravných prostriedkov pri SĽUKu

V nedeľu 2. augusta po svätej omši bude pán farár už tradične posviacať autá, motorky, kolobežky, traktory, dodávky, bicykle, či akékoľvek iné dopravné prostriedky. Na rozdiel od minulých rokov, posviacanie neprebehne pri kostole, ale na parkovisku pri SĽUKu.
Čítaj ďalej o Posviacanie dopravných prostriedkov pri SĽUKu »

Hodová nedeľa

V dnešných náročných časoch sledujeme denne skôr čísla informujúce o počtoch pozitívne diagnostikovaných na infekciu novým koronavírusom ako kalendár. Ten však s neustúpčivou pravidelnosťou odpočítava dni, v rámci ktorých nám vždy uprostred leta pripomenie, komu je zasvätený náš kostol. 22. júla sme si opäť pripomenuli svätú Máriu Magdalénu, po novom už sviatok, keďže Svätý Otec povýšil túto pôvodne spomienku na hierarchicky vyšší liturgický stupeň. O dôvod viac, aby sme sa i napriek dovolenkového obdobiu stretli nielen ako farnosť, ale aj ako mestská časť, a podľa tradície spoločne oslávili hody. Tie tohtoročné zahájime v nedeľu, 26. júla o 10:30 hod. svätou omšou slúženou na priestranstve pri futbalovom ihrisku.
Čítaj ďalej o Hodová nedeľa »

Piatkový kultúrny večer

Renovované, nedávno otvorené priestory kostolíka sv. Víta a jeho históriou dýchajúci interiér či príjemné sedenie v chládku okolitých stromov už zlákali nejedného, aj náhodného okoloidúceho. Výborná káva, lahodné domáce zákusky, voňavý čaj a iné pochúťky sú zárukou, že každý návštevník odíde z týchto priestorov spokojný. Toto očarujúce miesto má však aj vyššie ambície - okrem lahôdok pre telo dať z času na čas priestor aj potrave pre dušu. A presne program takéhoto charakteru naplní kostolík sv. Víta v piatok, 24. júla od 18:00 hod. Všetci ste srdečne pozvaní!
Čítaj ďalej o Piatkový kultúrny večer »

Mons. Stanislav Zvolenský o spôsobe podávania sv. prijímania

Aktuálna epidemiologická situácia si vyžiadala množstvo najrôznejších opatrení, ktoré zasahujú nielen do nášho zabehnutého civilného života, ale aj rokmi osvedčených zvykov, medzi ktoré patrí aj spôsob podávania svätého prijímania. Žiaľ, úprimná snaha našich otcov biskupov sa v niektorých prípadoch stretla s istou mierou nepochopenia, či priam odmietnutia. Iste aj to podnietilo otca arcibiskupa Mons. Zvolenského, aby k tejto téme zaujal písomné stanovisko. Je určené nielen pre kňazov, ale aj nás - laikov. Prečítajme si ho starostlivo a s porozumením!
Čítaj ďalej o Mons. Stanislav Zvolenský o spôsobe podávania sv. prijímania »

Vieš správne prijímať na ruku?

Všetci sme roky zvyknutí sväté prijímanie dostávať do úst. V našej Cirkvi je to tradíciou už od 6. storočia. Až dnešná pandémia nového koronavírusu si vynútila rozhodnutie otcov biskupov umožniť v rámci mnohých preventívnych opatrení, ktoré sú v záujme ochrany zdravia potrebné, rozdávať sväté prijímanie aj na ruku. Pre veľkú väčšinu z nás je to postup, s ktorým sa stretávame prvýkrát, preto je vhodné povedať si, ako má veriaci prijímať hostiu, ak sa podáva na ruku. Ako teda správne postupovať?
Čítaj ďalej o Vieš správne prijímať na ruku? »

Návrat k Pánovmu stolu

Po dlhých týždňoch núteného odlúčenia od bohoslužieb a nášho spoločenstva nastal čas, kedy nám situácia dovoľuje vrátiť sa do chrámu a nasýtiť sa nielen Božím slovom, ktoré sme si asi už zvykli vnímať iba sprostredkovane cez vysielania rozhlasových staníc, televízne obrazovky či sociálne siete, ale modlitbu duchovného svätého prijímania konečne nahradiť Božím telom, stretnúť sa v našich známych laviciach, spoločne sa pomodliť alebo zaspievať. Veru – atmosféru chrámu a bezprostrednú účasť na bohoslužbe plnohodnotne nenahradí žiadne vysielanie. S radosťou sa teda vraciame k Pánovmu stolu, na hostinu, ktorá nám dáva silu i radosť zo života a jeho pravého zmyslu. Samozrejme, pri stálej opatrnosti a dodržaní viacerých zásad. Na čo sa teda máme pripraviť?
Čítaj ďalej o Návrat k Pánovmu stolu »
Ukazujem 1 - 10 z 269 výsledkov.
Položiek na stránku 10
z 27