Milí priatelia,

aj tento rok vás počas Noci kostolov privítajú rusovské chrámy, kaplnky, krypta a ďalšie miesta, ktoré dýchajú históriou a zároveň žijú prítomnosťou. Budeme radi ak piatkový večer 2. júna 2023 strávite s nami v priateľskom rozhovore, pri hudobnom programe, či čaši vína.

Začiatok podujatia oznámia zvony a zakončíme ho už tradične nočnou sv. omšou pri sviečkach - tzv. "letnou polnočnou", celebrovanou otcom arcibiskupom Bezákom.

Spolu s bratmi evanjelikmi vás srdečne pozývame vstúpiť do rusovských kostolov a prežiť nové, hodnotné stretnutia.

Program Noci kostolov 2023 v Rusovciach

17:50 Zvony ohlásia začiatok

18:00 - 20:30 Prehliadka rímskokatolíckeho farského kostola sv. Márie Magdalény, krypty rodiny Zichy a veže kostola. Posledný výstup na vežu bude o 20:00 a do krypty o 21:00.

18:00 - 20:00 Program pre deti vo farskej záhrade a v kostole

18:30 Prechádzka so sprievodom po historických pamiatkách Rusoviec

18:30 Koncert detských hudobných talentov v kostole sv. Víta

19:30 Koncert filmovej a klasickej hudby v evanjelickom kostole v podaní Mgr. Art Tomáša Rojčeka (klavír) a Mgr. Art Karola Siposa (trúbka)

o 20:30 Koncert Mucha Quartet a speváckeho zboru Magnificat v rímskokatolíckom kostole

o 21:30 Meditácia s inštrumentálnou hudbou

o 22:00 Nočná sv. omša pri sviečkach s Mons. Bezákom

Podrobný program Noci kostolov v Rusovciach nájdete tu.

Motto Noci kostolov 2023

Mottom tohtoročnej Noci kostolov je citát z Knihy múdrosti (7,30):
Po svetle dňa totiž nasleduje noc, ale proti múdrosti zloba nič nezmôže.

Zamyslime sa nad tým, že v našom živote sa neustále strieda deň a noc. Všeobecne sa predpokladá, že človek cez deň pracuje, tvorí, študuje... a v noci odpočíva, spí a naberá silu. Rytmus tohto sveta nám tento prirodzený predpoklad často rozhadzuje. Niekedy pracujeme aj v noci, pretože pracovná záťaž je veľká. To potom prináša zvýšenú únavu počas dňa a celý náš svet sa akoby zahalí do šedi. Aby pre nás svet nebol šedým a nepríjemným, vráťme sa, ak sa dá, k onomu všeobecnému predpokladu: cez deň práca a v noci spánok. Ďalším vhodným nástrojom je naučiť sa vždy večer uzavrieť deň. Hovoríme tomu spytovanie svedomia. Znamená to najprv sa pozrieť na to, čo sa stalo, ako som naplnil výzvy, ktoré prišli, či som k nim bol zodpovedný; potom je potrebné vyjadriť ľútosť nad tým, čo sa nepodarilo a čo som zanedbal, a na ďalší deň si vymedziť predsavzatie, ako pokračovať. Treťou výzvou je, aby sme sa učili priebežne odpúšťať a za odpustenie prosiť. Apoštol Pavol píše: „Nenechajte nad svojím hnevom zapadnúť slnko" (Ef 4,26).  Poznanie seba samého, ktoré je plodom spytovania svedomia, je cestou k múdrosti. Múdrosť potom prináša silu pre všedný deň. Svet potom bude farebný tak, ako v skutočnosti aj je."

Mgr. Pavel Šenkýř, biskupský vikár pre pastoráciu v ČR. Zdroj: https://nockostelu.cz/aktuality/969

História Noci kostolov

Podujatie Noc kostolov vzniklo v roku 2001 v Nemecku. Jeho podstata spočívala a dodnes aj trvá v stretnutí širokej verejnosti s kresťanstvom a naopak, teda priblížení kresťanstva a jeho hodnôt aj ľuďom, ktorí stoja mimo Cirkvi. Všetko prebieha formou voľných i komentovaných prehliadok sakrálnych objektov, prednášok zameraných na vybranú tému, koncertov, výstav i individuálnych diskusií a akcií pre deti a mládež. Program prebieha aj do neskorej noci. Sprístupnené sú nielen kostoly, ale aj sakristie, krypty, pastoračné centrá či iné priestory.

V roku 2005 sa k podujatiu pripojili Rakúsko podujatím Lange Nacht der Kirchen a Holandsko. O štyri roky Česká republika a v roku 2010 aj Slovensko. U nás bol projekt iniciovaný bývalým trnavským arcibiskupom Mons. Robertom Bezákom, ktorý bol počas jeho prvých dvoch rokov aj jeho duchovným garantom. Po jeho odvolaní projekt pokračuje bez oficiálneho garanta. Je postavený na iniciatíve, práci a úsilí dobrovoľníkov v jednotlivých farnostiach. Oficiálna stránka Noci kostolov na Slovensku je žiaľ neaktuálna.