Slovo o viere - liturgia naša každodenná - už tento piatok

Účasť na svätej omši je pre každého kresťana samozrejmou rutinou. Ale ruku na srdci – nie je tá rutina niekedy a v niečom až priveľká? Rozumieme jednotlivých častiam svätej omše, chápeme ich zmysel, vieme, prečo si v určité momenty kľakáme a inokedy stojíme, uvedomujeme si, že niekedy sme na svätej omši počas férie, inokedy máme v daný deň ľubovoľnú spomienku alebo spomienku a že niekedy máme sviatok alebo slávnosť? Sme si istí napr. tým, kedy si pred bohostánkom kľakáme alebo kedy sa končí bohoslužba slova a začína bohoslužba obety? A miništranti – ruku na srdce – rozumieme každému úkonu, ktorý počas sv. omše robíme? Na všetky tieto, ale i mnoho ďalších otázok nám odpovie d. p. ThLic. Vladimír Kiš, odborník na liturgiu, už tento piatok, 25. októbra, kedy bude u nás celebrovať večernú sv. omšu, po ktorej nám dá nazrieť pod pokrievku tajov liturgie. Večer je vhodný pre každého veriaceho, osobitne pre miništrantov a lektorov. Príďte, dozviete sa mnoho zaujímavého.
Slovo o viere s d.p. J. Pomšárom

Prázdniny sú už niekoľko týždňov minulosťou a my sa opäť vraciame k nášmu pravidelnému životnému rytmu v práci, súkromí i vo farnosti. K tomu už šiesty rok patrí aj vzdelávací a diskusný večer Slovo o viere. Vzhľadom na zdravotnú indispozíciu Mons. Zvolenského, ktorý bol pôvodne dohodnutý na septembrový úvodný večer cyklu Slova o viere a ktorý mal hovoriť o možnosti štúdia Písma laikom metódou Lectio divina, k nám prišiel tajomník arcibiskupského úradu, katolícky bioetik a lekár MUDr. Mgr. Július Pomšár. Témou jeho vystúpenia aj nasledujúcej diskusie boli bioetické otázky, ktoré sú v súčasnosti aktuálnou témou verejnej diskusie a boli aj za nedávnym Pochodom za život, ktorý organizovala Konferencia biskupov Slovenska. Otec Pomšár do našej farnosti prišiel v piatok, 27. septembra. Večer zahájil slávením svätej omše, po ktorej sme sa s ním stretli v pastoračnom centre pri jeho bioetických úvahách otca a následnej zaujímavej otvorenej diskusii.
25. nedeľa v Cezročnom období – (C)

Liturgický a cirkevný kalendár týždňa: nedeľa, 22. septembra – 25. nedeľa v Cezročnom období, (z); sv. Emerám, biskup a mučeník. pondelok, 23. septembra – Pondelok 25. týždňa v Cezročnom období; sv. Pio z Pietrelciny, kňaz, spomienka, (b); sv. Línius, pápež. utorok, 24. septembra – Utorok 25. týždňa v Cezročnom období, (z); Panna Mária de’Mercede; sv. Bystrík, mučeník; sv. Gerard, mučeník. streda, 25. septembra – Streda 25. týždňa v Cezročnom období, (z); sv. Kleopas. štvrtok, 26. septembra – Štvrtok 25. týždňa v Cezročnom období, (z); alebo sv. Kozma a Damián, mučeníci, ľubovoľná spomienka, (č). piatok, 27. septembra – Piatok 25. týždňa v Cezročnom období; sv. Vincent de Paul, kňaz, (b). sobota, 28. septembra – Sobota 25. týždňa v Cezročnom období, (z); alebo sv. Václav, mučeník, ľubovoľná spomienka, (č); alebo sv. Vavrinec Ruiz a spoločníci, mučeníci, ľubovoľná spomienka, (č); alebo Panny Márie v sobotu, ľubovoľná spomienka, (b).
Výnimočná príležitosť

V piatok tohto týždňa si náš cirkevný kalendár pripomína francúzskeho rehoľníka, formátora kňazov a zakladateľa rehole Vincentínov, svätého Vincenta de Paul. Okrem liturgickej spomienky, ktorou si túto osobnosť uctievame každý rok, môžeme tento týždeň tomuto svätcovi vzdať svoju úctu aj osobitným spôsobom – máme jedinečnú príležitosť pozrieť si jeho relikvie v kostole sv. Vincenta de Paul v bratislavskom Prievoze. Bohatý sprievodný program začína slávnostnou otváracou sv. omšou, ktorú bude vo štvrtok, 26. septembra o 18:00 hodine v tomto kostole slúžiť bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský a končí záverečnou pobožnosťou a rozlúčkou s relikviami v sobotu, 28. septembra o 22:00 hodine na tom istom mieste.
Svätý Otec pozýva aj nás, Rusovčanov

Nasledujúci mesiac október pozýva Svätý Otec František všetkých pokrstených kresťanov na slávenie Mimoriadneho misijného mesiaca. Vyzýva nás, aby sme kreatívnym a novým spôsobom priniesli tému misie medzi ľudí. Podnetom je storočnica encykliky pápeža Benedikta XV. Maximum illud o činnosti misionárov vo svete. Pápež František pripomína výzvu Benedikta XV. spred sto rokov, ktorá nestráca na aktuálnosti ani dnes, že Cirkev a jej misie potrebujú mužov a ženy, ktorí „vynikajú horlivosťou a svätosťou“.
Показывается результатов: 1 - 5 из 245.
Предметов на странице 5
из 49