Novinky

O blahorečení dona Titusa Zemana, SDB - už dnes!

Posledný septembrový deň minulého roku patril v našej Cirkvi i provincii Saleziánov k najvýznamnejším - dona Tiitusa Zemana, SDB, vajnorského rodáka, vyhlásil na slávnostnej svätej omši kardinál Angelo Sodano, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých Rímskej kúrie, za prítomnosti okolo 25.000 veriacich, za blahorečeného. O tom, čo tejto veľkej udalosti desaťročia predchádzalo, nám v piatok, 23. februára o 18:00 hodine, príde porozprávať Salezián don Rastislav Hamráček, SDB.
Узнать больше О O blahorečení dona Titusa Zemana, SDB - už dnes! »

Prvá pôstna nedeľa (B)

Liturgický kalendár týždňa: nedeľa, 18. februára - Prvá pôstna nedeľa (f); pondelok, 19. februára - bl. Konrád z Piacenzy, rehoľník a pustovník, (f); utorok,20. februára - sv. Eleuter, biskup; bl. Hyacinta Martová, (f); streda, 21. februára - sv. Peter Damiani, biskup a učiteľ Cirkvi, spomienka, (f); štvrtok, 22. februára - katedra sv. Petra, apoštola, sviatok; sv. Margita Kortonská, mystička, (b); piatok, 23. februára - sv. Polykarp, biskup a mučeník, spomienka, (f); sobota, 24. februára - sv. Modest, biskup, (f). Na Prvú pôstnu nedeľu pripadá obrad vyvolenia alebo zapísania mena katechumenov, teda obrad uvedenia dospelých do kresťanského života. Je súčasťou prípravy dospelých na krst, ktorá prebieha zvyčajne rok. Ten začína tzv. predkatechumenátom, kedy sa kandidát zoznamuje s kresťanským náboženstvom a základnými zásadami kresťanského života. Je to obdobie evanjelizácie, ktoré končí prijatím do katechumenátu, zvyčajne pred farnosťou. Katechumenát je dlhšie obdobie, kde kandidáti prijímajú hlbšie zasvätenie do vierouky a mravouky. Katechumen (teda kandidát krstu) potom prechádza dvojstupňovou prípravou, ktorá začína slávnostným prijatím medzi katechumenov a vrcholí zaradením medzi čakateľov na krst (zvyčajne v pôste) - teda dnešným obradom vyvolenia. Od tohto dňa sa kandidáti nazývajú "vyvolení". Vo štvrtok, 22. februára, je sviatok katedry sv. Petra a Pavla. Je to liturgická forma pripomenutia si úradu apoštola Petra, ktorý tento úrad dostal od samotného Ježiša Krista, keď ho ustanovil za viditeľnú hlavu Cirkvi, za svojho nástupcu. Peter v roku 67 podstúpil mučenícku smrť - ukrižovali ho dole hlavou. Stalo sa to za prenasledovania počas vlády cisára Nera. V piatok, 23. februára, je Svätým Otcom vyhlásený Deň modlitby a pôstu za pokoj v Demokratickej republike Kongo, v Južnom Sudáne a na celom svete. Je túžbou Svätého Otca, aby sa celá Cirkev zapojila do tohto Dňa modlitby.
Узнать больше О Prvá pôstna nedeľa (B) »

Svätý Valentín - biskup a mučeník

V ostatnom čase je aj v sekulárnom svete čoraz populárnejší svätec, ktorého si v cirkevnom kalendári pripomíname 14. februára - svätý Valentín. Je to iste aj tým, že tento svätec sa stal patrónom zaľúbených. Preto je aj tento deň považovaný za Deň zaľúbených. Mimochodom - v čase jeho sviatku je už pravidelne organizovaná aj Púť zaľúbených konaná cez víkend nasledujúci po tomto dni v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Tento rok sa v dňoch 16. až 18. februára bude konať už jej 11. ročník.
Узнать больше О Svätý Valentín - biskup a mučeník »

Popolcová streda a pôst

Veselé fašiangové obdobie charakteristické zábavami, plesmi, radosťami a hodovaním ukončuje Popolcová (alebo latinsky Dies cinerum či ľudovo škaredá, keďže to bol aj sviatok žien) streda ako počiatočný deň 40-dňového pôstu predchádzajúci Veľkú noc. Keďže do tohto časového úseku sa nezapočítavajú nedele, v skutočnosti je to 46. deň pred Veľkou nocou. Keďže nedeľa sa do obdobia pôstu nezapočítava, nepovažuje sa ani za pôstny deň. Cieľom tohto obdobia je dôkladná duchovná aj fyzická príprava na veľkonočné sviatky - najvýznamnejšiu udalosť cirkevného roka. Popolcová streda je dňom prísneho pôstu, ktorý je záväzný pre každého kresťana vo veku od 18 do 60 rokov, zdržiavanie sa mäsitého pokrmu je povinného pre každého od 14 rokov.
Узнать больше О Popolcová streda a pôst »

6. týždeň v Cezročnom období

Liturgický kalendár týždňa: nedeľa, 11. februára - Šiesta nedeľa v Cezročnom období (z); pondelok, 12. februára - sv. Benedikt z Anianu, opát (z); utorok,13. februára - bl. Jordán, rehoľník a kňaz, (z); streda, 14. februára - Popolcová streda; sv. Valentín, biskup a mučeník, (f); štvrtok po Popolcovej strede, 15. februára - sv. Faustín a Jovita, mučeníci, (f); piatok po Popolcovej strede, 16. februára - sv. Juliana, panna a mučenica, (f); sobota po Popolcovej strede, 17. februára - Siedmich svätých zakladateľov Rehole služobníkov Panny Márie, spomienka (f). Na šiestu nedeľu v Cezročnom období je 26. svetový deň chorých. Témou tohoročného Svetového dňa chorých sú slová, ktoré Ježiš, vyzdvihnutý na kríži, adresoval svojej matke Márii a Jánovi: "'Hľa, tvoj syn!... Hľa, tvoja matka!' A od tej hodiny si ju učeník vzal k sebe" (Jn 19, 26 - 27). Posolstvo Svätého Otca k tomuto dňu je na tejto adrese: http://sk.radiovaticana.va/news/2018/01/12/posolstvo_svätého_otca_františka_na_26_svetový_deň_chorých/1358538. Na Popolcovú stredu, 14. februára je prísny pôst a zdržiavanie sa mäsitého pokrmu, ktoré sa nemôže nahradiť iným skutkom pokánia. Pôst sa týka všetkých zdravých vo veku od 18 do 60 rokov, zdržiavanie s mäsitého pokrmu je záväzné pre všetkých, ktorí dovŕšili 14. rok veku. Zachovávať pôst znamená najviac len raz cez deň sa nasýtiť. Okrem toho jedného nasýtenia je možné v deň pôstu jesť ešte dva razy, nie však do sýtosti, ale menej ako inokedy. Popolcovou stredou začína obdobie štyridsaťdenného pôstu. V sobotu, 17. februára je 10. výročie vzniku Bratislavskej arcidiecézy. Pri tejto príležitosti bude bratislavský arcibiskup, metropolita, Mons. Stanislav Zvolenský, v tento deň o 10:00 hod. v Katedrále sv. Martina celebrovať slávnostnú ďakovnú svätú omšu.
Узнать больше О 6. týždeň v Cezročnom období »

Národný týždeň manželstva

V tradičný čas - v týždni okolo Valentína - začne tento rok aj na Slovensku tradičná iniciatíva venovaná inštitútu manželstva a manželom - Národný týždeň manželstva pod názvom Manželstvo ako umenie lásky. U nás sa tento rok koná už jej ôsmy ročník, a to v týždni od 12. do 18. februára. Je to iniciatíva, ktorá nachádza priestor v mnohých krajinách sveta. Je vyjadrením ocenenia manželom, povzbudením pre ich spoločný život a inšpiráciou pre ďalšie obdobie.
Узнать больше О Národný týždeň manželstva »

O cirkevných osobnostiach Slovenska

Na rok 2018 pripravilo katolícke Rádio LUMEN výnimočný projekt: postupne odvysiela niekoľko premiér dramatizácií životných ciest významných slovenských cirkevných osobností. Prvá bola vo vysielaní už 4. februára v popoludňajších hodinách.
Узнать больше О O cirkevných osobnostiach Slovenska »

Príď darovať krv

Vedeli ste, že už 300 ml darovanej krvi môže zachrániť ľudský život? Vedeli ste, že všetky transfúzne stanice na Slovensku v súčasnosti vyzývajú darcov, aby prišli darovať krv kvôli jej nedostatku? Preto teraz aj my v Rusovciach pozývame všetkých ochotných ľudí spĺňajúcich podmienky, aby darovali krv v našom farskom pastoračnom centre.
Узнать больше О Príď darovať krv »

5. týždeň v Cezročnom období

Liturgický kalendár týždňa: nedeľa, 4. februára - Piata nedeľa v cezročnom období (z); pondelok, 5. februára - sv. Agáty, panny a mučenice, spomienka (č); utorok, 6. februára - sv. Pavla Mikiho a spoločníkov, mučeníkov, spomienka (č); štvrtok, 8. februára - sv. Hieronyma Emiliániho, ľubovoľná spomienka (b); alebo; sv. Jozefíny Bakhity, panny, ľubovoľná spomienka (b); sobota, 10. februára - sv. Školastiky, panny, spomienka (b).
Узнать больше О 5. týždeň v Cezročnom období »

O sakrálnych stavbách Slovenska

Filmové dokumenty o sakrálnych stavbách sú na obrazovkách televízií, našu verejnoprávnu nevynímajúc, naozajstnou zriedkavosťou, ak už nie raritou. O to viac je potrebné oceniť počin RTVS, ktorá do vysielania pripravila novú dokumentárnu sériu o sakrálnych stavbách na Slovensku. Séria má názov Božie domy s Vandalom a na obrazovkách našej verejnoprávnej televízie ju môžeme sledovať od polovice januára.
Узнать больше О O sakrálnych stavbách Slovenska »
Показывается результатов: 1 - 10 из 134.
Предметов на странице 10
из 14