Novinky

Slovo o viere - liturgia naša každodenná - už tento piatok

Účasť na svätej omši je pre každého kresťana samozrejmou rutinou. Ale ruku na srdci – nie je tá rutina niekedy a v niečom až priveľká? Rozumieme jednotlivých častiam svätej omše, chápeme ich zmysel, vieme, prečo si v určité momenty kľakáme a inokedy stojíme, uvedomujeme si, že niekedy sme na svätej omši počas férie, inokedy máme v daný deň ľubovoľnú spomienku alebo spomienku a že niekedy máme sviatok alebo slávnosť? Sme si istí napr. tým, kedy si pred bohostánkom kľakáme alebo kedy sa končí bohoslužba slova a začína bohoslužba obety? A miništranti – ruku na srdce – rozumieme každému úkonu, ktorý počas sv. omše robíme? Na všetky tieto, ale i mnoho ďalších otázok nám odpovie d. p. ThLic. Vladimír Kiš, odborník na liturgiu, už tento piatok, 25. októbra, kedy bude u nás celebrovať večernú sv. omšu, po ktorej nám dá nazrieť pod pokrievku tajov liturgie. Večer je vhodný pre každého veriaceho, osobitne pre miništrantov a lektorov. Príďte, dozviete sa mnoho zaujímavého.
Read More About Slovo o viere - liturgia naša každodenná - už tento piatok »

25. nedeľa v Cezročnom období – (C)

Liturgický a cirkevný kalendár týždňa: nedeľa, 22. septembra – 25. nedeľa v Cezročnom období, (z); sv. Emerám, biskup a mučeník. pondelok, 23. septembra – Pondelok 25. týždňa v Cezročnom období; sv. Pio z Pietrelciny, kňaz, spomienka, (b); sv. Línius, pápež. utorok, 24. septembra – Utorok 25. týždňa v Cezročnom období, (z); Panna Mária de’Mercede; sv. Bystrík, mučeník; sv. Gerard, mučeník. streda, 25. septembra – Streda 25. týždňa v Cezročnom období, (z); sv. Kleopas. štvrtok, 26. septembra – Štvrtok 25. týždňa v Cezročnom období, (z); alebo sv. Kozma a Damián, mučeníci, ľubovoľná spomienka, (č). piatok, 27. septembra – Piatok 25. týždňa v Cezročnom období; sv. Vincent de Paul, kňaz, (b). sobota, 28. septembra – Sobota 25. týždňa v Cezročnom období, (z); alebo sv. Václav, mučeník, ľubovoľná spomienka, (č); alebo sv. Vavrinec Ruiz a spoločníci, mučeníci, ľubovoľná spomienka, (č); alebo Panny Márie v sobotu, ľubovoľná spomienka, (b).
Read More About 25. nedeľa v Cezročnom období – (C) »

Výnimočná príležitosť

V piatok tohto týždňa si náš cirkevný kalendár pripomína francúzskeho rehoľníka, formátora kňazov a zakladateľa rehole Vincentínov, svätého Vincenta de Paul. Okrem liturgickej spomienky, ktorou si túto osobnosť uctievame každý rok, môžeme tento týždeň tomuto svätcovi vzdať svoju úctu aj osobitným spôsobom – máme jedinečnú príležitosť pozrieť si jeho relikvie v kostole sv. Vincenta de Paul v bratislavskom Prievoze. Bohatý sprievodný program začína slávnostnou otváracou sv. omšou, ktorú bude vo štvrtok, 26. septembra o 18:00 hodine v tomto kostole slúžiť bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský a končí záverečnou pobožnosťou a rozlúčkou s relikviami v sobotu, 28. septembra o 22:00 hodine na tom istom mieste.
Read More About Výnimočná príležitosť »

Svätý Otec pozýva aj nás, Rusovčanov

Nasledujúci mesiac október pozýva Svätý Otec František všetkých pokrstených kresťanov na slávenie Mimoriadneho misijného mesiaca. Vyzýva nás, aby sme kreatívnym a novým spôsobom priniesli tému misie medzi ľudí. Podnetom je storočnica encykliky pápeža Benedikta XV. Maximum illud o činnosti misionárov vo svete. Pápež František pripomína výzvu Benedikta XV. spred sto rokov, ktorá nestráca na aktuálnosti ani dnes, že Cirkev a jej misie potrebujú mužov a ženy, ktorí „vynikajú horlivosťou a svätosťou“.
Read More About Svätý Otec pozýva aj nás, Rusovčanov »

Slovo o viere s d.p. J. Pomšárom

Prázdniny sú už niekoľko týždňov minulosťou a my sa opäť vraciame k nášmu pravidelnému životnému rytmu v práci, súkromí i vo farnosti. K tomu už šiesty rok patrí aj vzdelávací a diskusný večer Slovo o viere. Vzhľadom na zdravotnú indispozíciu Mons. Zvolenského, ktorý bol pôvodne dohodnutý na septembrový úvodný večer cyklu Slova o viere a ktorý mal hovoriť o možnosti štúdia Písma laikom metódou Lectio divina, k nám prišiel tajomník arcibiskupského úradu, katolícky bioetik a lekár MUDr. Mgr. Július Pomšár. Témou jeho vystúpenia aj nasledujúcej diskusie boli bioetické otázky, ktoré sú v súčasnosti aktuálnou témou verejnej diskusie a boli aj za nedávnym Pochodom za život, ktorý organizovala Konferencia biskupov Slovenska. Otec Pomšár do našej farnosti prišiel v piatok, 27. septembra. Večer zahájil slávením svätej omše, po ktorej sme sa s ním stretli v pastoračnom centre pri jeho bioetických úvahách otca a následnej zaujímavej otvorenej diskusii.
Read More About Slovo o viere s d.p. J. Pomšárom »

Sviatok Sedembolestnej Panny Márie

Panna Mária je oddávna patrónkou Slovenska, ku ktorej sa utiekame. Dnešný sviatok je veľkým dňom v cirkevnom roku s povinnosťou zúčastniť sa na svätej omši, ktorého význam umocňuje aj fakt, že je dňom pracovného pokoja. Na tento sviatok sa tradične koná aj púť do Šaštína s pontifikálnou svätou omšou. Nie inak tomu je aj dnes. Pripomeňme si aspoň základné informácie o tomto veľkom sviatku.
Read More About Sviatok Sedembolestnej Panny Márie »

Nedeľa Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska – (C)

Liturgický a cirkevný kalendár týždňa: nedeľa, 15. septembra – Nedeľa Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, slávnosť, (b). pondelok, 16. septembra – Pondelok 24. týždňa v Cezročnom období; sv. Kornel, pápež a Cyprián, biskupi, mučeníci, spomienka, (č); sv. Ľudmila, mučenica; sv. Edita. utorok, 17. septembra – Utorok 24. týždňa v Cezročnom období, (z); alebo sv. Róbert Bellarmín, biskupa a učiteľa Cirkvi, ľubovoľná spomienka, (b); sv. Hildegarda, panna. streda, 18. septembra – Streda 24. týždňa v Cezročnom období, (z); sv. Jozef Kupertínsky; sv. Viktor III., pápež. štvrtok, 19. septembra – Štvrtok 24. týždňa v Cezročnom období, (z); alebo sv. Január, biskup a mučeník, ľubovoľná spomienka, (č). piatok, 20. septembra – Piatok 24. týždňa v Cezročnom období; sv. Ondrej Kim Taegon, kňaz a Pavol Chong Hasang, spoločníci, mučeníci, spomienka, (č); sv. Eustach, mučeník. sobota, 21. septembra – sv. Matúš, apoštol a evanjelista, sviatok, (č).
Read More About Nedeľa Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska – (C) »

Vraciame sa ku krbu

Nie, že by už bola taká zima, ktorá by si žiadala kúrenie v kozube. Ale prázdniny sú za nami a my sa vraciame k našim obvyklým a tradičným aktivitám. K tým najobľúbenejším a najnavštevovanejším patrí diskusný večer pri ohni krbu s osobnosťou, ktorá nám má čo povedať. K takým patrí aj Mgr. Marek Zeliska, riaditeľ SOS Kinderdorf v Rakúsku s pôsobnosťou pre celý Burgenland. O práci tejto organizácie u našich južných susedov, ale aj o tom, čím všetkým sa môžeme inšpirovať my v našej farnosti, sa (v slovenčine) dozvieme 20. septembra od 19:00 hod. pri ohni nášho krbu v Pastoračnom centre. Potešíme sa prítomnosti každého!
Read More About Vraciame sa ku krbu »

Pozvánka aj pre nás

Slovensko je známe svojou úctou k Sedembolestnej Panne Márii. Všetci jej ctitelia sa môžu teraz tešiť na Národnú púť k Matke Božej, ktorú pripravujú rehoľníci – Pavlíni (OSPPE) – spravujúci Baziliku v Šaštíne. Púť sa bude konať v dňoch 13. až 16. septembra.
Read More About Pozvánka aj pre nás »

Pomoc. Hilfe. Segítség. Help.

Rôzne, v Rusovciach a okolí bežné jazyky, ale jedno slovo a jeden význam. Všetky jeho mutácie vyjadrujú to isté – potrebu našej farnosti pomôcť s jej ďalším projektom, premenou doteraz nevyužívaného a do značnej miery schátraného kostolíka sv. Víta na nové komunikačné centrum. Táto snaha je odrazom našej vnútornej potreby a dlhodobého plánu Farskej rady otvárať sa nielen Rusovčanom tak, aby sme sa vzájomne mohli obohacovať svojimi myšlienkami, názormi, nápadmi či sebou samým. Premena kostolíka na jeho nový účel však vyžaduje zdroje, ktoré nám chýbajú. Preto sa obraciame na všetkých, ktorým sú takéto ciele blízke a majú možnosť pomôcť, aby aj touto formou vyjadrili svoju podporu vytvoreniu príjemného, útulného a komorného prostredia vytvárajúceho ideálne podmienky pre najrozličnejšie formy duchovného, kultúrneho a spoločenského stretávania sa a pookriatia. Pomôžte, ak môžete. Vzniknutý priestor poslúži aj Vám.
Read More About Pomoc. Hilfe. Segítség. Help. »
Showing 1 - 10 of 245 results.
Items per Page 10
of 25