« Back

Čo je kresťanská láska?

Včera bola pekná reportáž vo večerných televíznych novinách, RTVS. Bolo tam ukázané, že v zahraničí je taký zvyk, že treba na sviatky robiť nákupy pre chudobných, a tak im pomáhať. Akoby nám chceli povedať, že nestačí 1-krát v roku variť polievku pre chudobných. Čo si myslíte, čo je kresťanská láska? Ako sa prejavuje aj dnes? Raz som počula takú definíciu, že kresťanská láska je, keď chcem dobro pre druhého. Možno to niekedy považujeme len za záležitosť podania ruky na svätej omši. Priznám sa, že mám obavy, že vieme medzi sebou len súťažiť, preto sa zameriavame len na svoje úspechy a svojou prevahu. Zdá sa mi, že to spôsobuje táto dnešná spoločnosť, v ktorej potrebujeme viac získať, či viac peňazí zarobiť, druhého potrebujeme len dobehnúť, využiť na zisk. Lepšie sa nedokážeme, nechceme, alebo nevieme vysporiadať ani so susedom, priateľom, alebo s príbuzným. Nestaráme sa o to, aby mali úžitok aj druhí. Nechcem sa deliť s Vami o tieto myšlienky preto, že som lepšia ako druhí, hoci na svoj vek by som mala byť už duchovne zrelá, ale učím sa stále lepšie kresťansky žiť. Zatiaľ len hľadám Božiu múdrosť, ktorá je pre všetkých užitočná.
Comments
sign-in-to-add-comment
Myslím, že ste "počuli" dobre. V tej definícii "chcieť dobro pre druhého" je totiž vyjadrený aj závažný obsah (dobro), aj zameranie lásky na "druhého", aj motív "chcem", a samotná formulácia logicky v sebe evokuje aj trvanie tohto úsilia, teda nie čosi jednorázové - lebo dobro nie je jednorázová kategória.
Presne ako píšete, treba najprv prestať myslieť len na seba a začať chcieť čosi pre druhého... a následne potom upresniť, čo je to "čosi" - dobro. A čo je skutočné a trvácne dobro pre tohto konkrétneho blížneho, v tejto situácii...
Posted on 4/2/13 12:26 PM.
Vďaka za názor. Škoda, že téma DOBRA neotvorila širšiu diskusiu, lebo dobro sa musíme naučiť presadzovať do života, rozširovať dobro. Prejavovať kresťanskú lásku v podobe dobrých skutkov. Aj preto je stále viac nešťastných ľudí, ktorí nevedia nájsť východisko. Nie tak ako sme zvyknutí, schovať sa do anonymity, to nikde nevedie. Z toho vyplýva, že potrebujeme prežiť biblickú skúsenosť slepého, potrebujeme duchovný zrak. Dobro nás autentizuje. Vieme, že bez dobra, nie je dobrý život, nie sú dobré medziľudské vzťahy!
Dobrota je duchom a silou života. Dobrota je pohľadom Božím a mala by byť prioritou nášho života. Niekedy je viac ako pomoc, mala by byť ochranou ľudí.
Úlohu ochraňovať ľudí spomína v Homílii aj nový pápež František: „Chráňme Krista vo svojom živote, aby sme ochraňovali iných, aby sme ochránili stvorenie. Znamená to prežívať úprimné priateľstvá, ktoré sú vzájomným ochraňovaním v dôvere, úcte a dobrote.“ citované z posledného čísla Katolíckych novin.
Posted on 4/2/13 4:40 PM in reply to Stanislav Košč.
Pápež František hovoril v prvej kázni o kustódovi Jozefovi. Ten sa stará o ľudí, možno aj stará do ľudí. Krátky extrakt:
Akým spôsobom ich Jozef chráni? Diskrétne, pokorne, ticho. No je však neustále prítomný a úplne verný, hoci všetkému nerozumie.
Vie reálne čítať udalosti, je pozorný voči svojmu okoliu a dokáže urobiť najmúdrejšie rozhodnutia. V ňom, drahí priatelia, vidíme to, čo je centrom kresťanského povolania: Krista!
Posted on 4/2/13 7:19 PM.