Slovo o viere s d.p. J. Pomšárom

Prázdniny sú už niekoľko týždňov minulosťou a my sa opäť vraciame k nášmu pravidelnému životnému rytmu v práci, súkromí i vo farnosti. K tomu už šiesty rok patrí aj vzdelávací a diskusný večer Slovo o viere. Vzhľadom na zdravotnú indispozíciu Mons. Zvolenského, ktorý bol pôvodne dohodnutý na septembrový úvodný večer cyklu Slova o viere a ktorý mal hovoriť o možnosti štúdia Písma laikom metódou Lectio divina, k nám prišiel tajomník arcibiskupského úradu, katolícky bioetik a lekár MUDr. Mgr. Július Pomšár. Témou jeho vystúpenia aj nasledujúcej diskusie boli bioetické otázky, ktoré sú v súčasnosti aktuálnou témou verejnej diskusie a boli aj za nedávnym Pochodom za život, ktorý organizovala Konferencia biskupov Slovenska. Otec Pomšár do našej farnosti prišiel v piatok, 27. septembra. Večer zahájil slávením svätej omše, po ktorej sme sa s ním stretli v pastoračnom centre pri jeho bioetických úvahách otca a následnej zaujímavej otvorenej diskusii.

Nedávny pochod za život konaný v Bratislave za hojnej účasti ľudí z celého Slovenska opäť vrátil pozornosť ľudí na Slovensku na otázky života a smrti. Jeho cieľom však bolo viac ako iba upozorniť na zhubnosť praktík spojených s umelým ukončovaním tehotenstva a pravidlá, ktoré ho u nás podmieňujú. Kresťanské vnímanie bioetických princípov zahŕňa aj problematiku techník umelého oplodňovania, eutanázie, paliatívnej starostlivosti a ďalších otázok, ktoré sú nielen pre kresťana, ale aj pre celú spoločnosť nemenej dôležité či už z hľadiska prítomnosti, ale aj budúcnosti. V tejto súvislosti nám otec Július poskytol komplexný pohľad na tieto otázky, osvetlil ich medicínske a etické pozdie a rozhovoril sa o kresťansko-antropoloģickom modeli človeka, ktorý hovorí, že človek existuje vo vzťahu k Bohu (život je teda posvätný), je jednotná celistvosť (tela a duše), Božím obrazom a jestvuje v Kristovi. Z tohto zorného uhla sme sa spoločne pozreli na všetky aspekty súčasnosti vo vzťahu k zrodeniu života až po jeho prirodzené ukončenie. Bohatá, hlboká a veľmi zaujímavá diskusia potvrdila nielen to, že tieto otázky je potrebné neustále diskutovať a poznávať ich podstatu, ale aj záujem prítomných o menej známe roviny etiky života a smrti.

Veľadôstojný pán Július Pomšár bol za kňaza vysvätený v roku 2014. Pred vstupom do seminára ukončil štúdium medicíny. Okrem svojho aktuálneho úradu tajomníka bratislavského arcibiskupského úradu prednáša aj na bratislavskej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte a v rámci svojich možností sa angažuje aj na rôznych verejných fórach zaoberajúcich sa bioetikou. Našu farnosť už navštívil v minulosti ako sprievod otca arcibiskupa Mons. Stanislava Zvolenského.