Marek Vagovič bol pri našom krbe

Stretnutia so známymi osobnosťami slovenského verejného života pri krbe nášho Pastoračného centra pokračovali v marci večerom so známym slovenským investigatívnym novinárom Marekom Vagovičom z portálu aktuality.sk, kolegom zavraždeného Jána Kuciaka. Témou večera bolo Hľadanie pravdy. Preplnené centrum počúvalo aj diskutovalo skoro 3 hodiny. Atmosféru, priebeh aj dojmy hosťa ideálne zachytáva jeho vlastný príspevok na sociálnej sieti.

Marek Vagovič o svojej návšteve  nás píše takto:

"V piatok večer som diskutoval v Pastoračnom centre v bratislavských Rusovciach. Obvykle chodí na takéto akcie okolo tridsať ľudí, teraz ich prišlo asi trikrát viac. Príjemne ma to prekvapilo, až taký záujem verejnosti som nečakal. Debatu výborne moderoval kolega Jaroslav Barborák zo Slovenského rozhlasu. Miestnych veriacich zaujímala práca investigatívnych novinárov, osobnosť Jana Kuciaka, vplyv mafie v najvyššej politike aj prezidentské voľby. Za nikoho konkrétneho som neagitoval, no keďže táto téma výrazne polarizuje slovenských konzervatívcov, cítil som povinnosť – aj zodpovednosť – hovoriť o nej viac do hĺbky ako na iných verejných diskusiách. Viacerí kňazi aj cirkevní hodnostári sa totiž snažia presvedčiť kresťanov, že v týchto voľbách si vyberáme medzi liberálmi a zástancami tradičných hodnôt. Do druhej skupiny pritom bez problémov radia aj politikov typu Harabin a Šefčovič. Po vražde Jana a Martiny však ide deliaca čiara úplne iným smerom. Dnes sa rozhoduje o tom, či budú Slovensku aj naďalej vládnuť skorumpovaní politici, oligarchovia a mafia. Alebo či zvíťazí spravodlivosť a rovnaký meter pre všetkých – bez ohľadu na ich postavenie, moc a vplyv. Keď sa znovu slobodne nadýchneme ako v rokoch 1989 a 1998 – a prekonáme túto ťažkú etapu našich dejín – potom sa môžeme pokojne vrátiť aj ku kultúrno-etickým otázkam. Bude to znak, že ako spoločnosť sme sa výrazne posunuli – a vyriešili fatálne problémy, ktoré túto krajinu rozožierajú ako rakovina. Chápem, že pre mnohých veriacich je tento typ hodnotových otázok dôležitou témou, ale blížiace sa prezidentské voľby – aj parlamentné voľby v roku 2020 – budú primárne o tom, či chceme aj naďalej tolerovať organizovaný zločin. Alebo konečne žiť v normálnej krajine, z ktorej nebudú mladí ľudia masovo odchádzať do zahraničia. Inými slovami, že si treba vyberať medzi demokratickými kandidátmi s čistým štítom – a neskočiť na lep politikom, ktorí v sebe zrazu objavili kresťanské cítenie. Som si istý, že veriaci v Rusovciach zmýšľajú podobne, čo ma úprimne potešilo. Ďakujem za pozvanie Farnosť Rusovce: bolo to výnimočná, takmer tri hodiny trvajúca diskusia, ktorá ma nabila energiou a naplnila nádejou. Dúfam, že aj kresťania v iných obciach a mestách si uvedomia, o čo sa dnes na Slovensku hrá."