Vianočné koledy a koncert na Štefana

V Rusovciach sme si vypestovali peknú tradíciu, že si na Štefana spolu zaspievame vianočné koledy. Tento rok sme si popri našom amatérskom speve užili aj školené hlasy speváckeho zboru CHORUS CANTILENA, ktorý viedol Martin Puhovich z Čunova.
Čítaj ďalej o Vianočné koledy a koncert na Štefana »

Mons. Haľko: Tri symboly Vianoc

Sobota, 17. decembra, bola pre náš tohtoročný advent v Rusovciach významná tým, že medzi nás už druhýkrát pred Vianocami prišiel na duchovnú obnovu bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. Najprv nás v homílii počas svätej omše, ktorá duchovnej obnove predchádzala, strhujúcim, sebe vlastným spôsobom, voviedol do podstaty adventu, aby sa následne, už v Pastoračnom centre, venoval zaujímavému výkladu o troch symboloch Vianoc.
Čítaj ďalej o Mons. Haľko: Tri symboly Vianoc »

Vianočný bazár

Stalo sa už slovenskou tradíciou, že temer každé, hoc aj malé mestečko, si počas decembra zorganizuje svoje vianočné trhy. Sú plné všakovakých druhov tovaru od drobných vianočných ozdôb cez typické vianočné predmety až po – a niekedy hlavne – široký sortiment najrozmanitejších gastronomických špecialít. Takéto trhy na jednej strane postaveným a vysvieteným stromčekom, bohatou vianočnou výzdobou či slovenskými i medzinárodnými koledami približujú atmosféru Vianoc, avšak čim ďalej tým viac z nich cítiť hlavne komerciu. My sme sa v tretiu adventnú nedeľu v hojnom počte zástupcov všetkých generácií Rusovčanov stretli na našom vianočnom bazári, aby sme si vianočnú atmosféru vytvorili sami, typickými adventnými aktivitami, ktoré však boli na míľu vzdialené akejkoľvek komercii.
Čítaj ďalej o Vianočný bazár »

Milá slávnosť - poďakovanie

Prvá adventná nedeľa mala tento rok pre nás v rusovskej farnosti okrem svojho tradične osobitného liturgického náboja aj jeden nový rozmer - bola poďakovaním všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k zdaru významného počinu: neľahkej a komplikovanej opravy krovu a kompletnej výmeny šindľov na streche kostola a osadení úplne nového krovu s medenou krytinou a novým, kovaným a pozláteným krížom na kostolnej veži.
Čítaj ďalej o Milá slávnosť - poďakovanie »

Slovo o viere o hneve ako súčasti nášho života

Cyklus vzdelávacích a diskusných stretnutí Slovo o viere pokračoval v piatok, 25. novembra ďalším stretnutím. Tentokrát sme sa venovali ľudským vzťahom a komunikácii. Páter Milan Bubák, SVD prišiel s náročnou, ale prakticky každodennou situáciou v živote každého z nás. Témou večera bola emócia hnevu - uvažovali sme, či je to problém alebo pomocník na duchovnej ceste?
Čítaj ďalej o Slovo o viere o hneve ako súčasti nášho života »

Pozvánka na svätohubertovskú sv. omšu

Všetci, ktorí sa aspoň občas zúčastňujú počas vianočných či novoročných sviatkov na svätých omšiach, koncertoch alebo dobročinných akciách, poznajú spevácky zbor a orchester Chorus CANTILENA, ktorého členovia sú z Jaroviec, Rusoviec, Čunova a Petržalky. Toto naše spriatelené teleso zo susednej mestskej časti aj tento rok prichystalo svoju tradičnú akciu - svätohubertovskú svätú omšu. Možno sa jej zúčastniť vo Františkánskom kostole Zvestovania Pána v nedeľu, 13. novembra. Sviatočná svätá omša začína o 18:30 hod.
Čítaj ďalej o Pozvánka na svätohubertovskú sv. omšu »

O humore v Cirkvi a spiritualite mužov

11. novembra prišiel do našej farnosti vzácny hosť - rímsko-katolícky farár v českom Letohrade Václav Vacek. Otvoril diskusiu o dvoch zaujímavých témach: jednej odľahčenej - humore v Cirkvi, a druhej vážnejšej - pohovoril s nami o spiritualite mužov, tak potrebnej aj, či najmä v dnešnej dobe. V zaujímavej diskusii sme sa obohatili o mnohé originálne názory tohto zaujímavého kňaza.
Čítaj ďalej o O humore v Cirkvi a spiritualite mužov »

Slovo o viere bolo tentokrát (prakticky) pre každého z nás

Ťažko chorí a starí ľudia, ktorých koniec pozemskej púte sa blíži, sa stali súčasťou nášho života. Bývajú v našich rodinách, ale aj u našich blízkych či známych. Skôr či neskôr si každý z nás položí otázku, ako sa má kresťan správne postaviť k takejto situácii. Druhý diel nášho vzdelávacieho cyklu Slovo o viere nám strhujúcim spôsobom vyplnil katolícky kňaz, rusovský rodák a dlhoročný nemocničný kaplán Mgr. Gerhard Glazer-Opitz, ktorý nám v piatok, 21. októbra od 18:45 hod. v našom Pastoračnom centre sv. Márie Magdalény porozprával o tom, ako má kresťan sprevádzať počas posledných pozemských dní svojho blízkeho.
Čítaj ďalej o Slovo o viere bolo tentokrát (prakticky) pre každého z nás »

Vydarený piknik

S príchodom jesene začína okrem iného aj sezóna grilovania, záhradných stretnutí a užívania si príjemného počasia v dobrej spoločnosti blízkych ľudí, ktorá dáva záruku dobre stráveného času a obohatenia sa o nové informácie či spoznanie nových priateľov. Aj túto jeseň zachovávame našu tradíciu, preto sme využili nádherné jesenné počasie a v nedeľu, 25. septembra sme sa po 15:00 hod. v mimoriadnom počte stretli vo farskej záhrade.
Čítaj ďalej o Vydarený piknik »

Mons. Stanislav Zvolenský otvoril nový ročník Slova o viere

Vzdelávacie stretnutia laikov konané v posledný piatok v mesiaci sa u nás už stali tradíciou. Tento školský rok otvárame už ich tretí ročník. Sme poctení, že po otvorení minulého ročníka Slova o viere sa otec arcibiskup Stanislav Zvolenský rozhodol prísť medzi nás aj na úvod nového ročníka. V piatok, 14. októbra u nás celebroval večernú svätú omšu o 18:00 hod. s impozantným hudobným sprievodom zboru Taizé z Petržalky, po ktorej o 18:45 hod. otvoril nový ročník našich vzdelávacích stretnutí už v Pastoračnom centre. Strávili sme s ním nádherný večer vo výbornej atmosfére, plný hlbokých myšlienok a inšpiratívnej diskusie.
Čítaj ďalej o Mons. Stanislav Zvolenský otvoril nový ročník Slova o viere »