Novinky

Svätá spoveď v Rusovciach

Pán farár J.M. Prachár ponúka možnosť prijatia sviatosti zmierenia. V utorok 31. marca medzi 16:00 a 18:00 z auta pri kostole sv. Víta. V stredu 1. apríla v rovnakom čase na detskom ihrisku za budovou fary. A v piatok 3. apríla v priestore pred pastoračným centrom, tiež medzi 16:00 a 18:00 hodinou. V tieto dni bude možnosť prijať aj sviatosť eucharistie o 18:20 hod. pred farským kostolom.
Čítaj ďalej o Svätá spoveď v Rusovciach »

Modlitba olomouckého arcibiskupa Mons. Jana Graubnera

Olomoucký arcibiskup, moravský metropolita a podpredseda Českej biskupskej konferencie Mons. Jan Graubner zareagoval na súčasnú epidemiologickú pandémiu vo svete nádhernou špeciálnou modlitbou, ktorá je súčasne pohľadom do vnútra každého z nás i výzvou pre jednotlivca aj celú ľudskú spoločnosť zamyslieť sa nad tým, ako ďalej.
Čítaj ďalej o Modlitba olomouckého arcibiskupa Mons. Jana Graubnera »

Ako pozerať prenos sv. omše

V čase zákazu verejných svätých omší je možné si ich nahradiť aspoň sledovaním priameho prenosu cez niektoré z médií. V súčasných mimoriadnych podmienkach je to maximum, ktoré sa dá za daných okolností urobiť.
Čítaj ďalej o Ako pozerať prenos sv. omše »

Sväté omše dočasne z domu

Na základe odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie, hlavného hygienika SR a Konferencie biskupov Slovenska sa naša farnosť pripája k preventívnym opatreniam na zamedzenie šírenia vírusu. Až do odvolania prosíme všetkých veriacich, aby sa svätých omší zúčastňovali len na diaľku - prostredníctvom televízie, rozhlasu a internetu.
Čítaj ďalej o Sväté omše dočasne z domu »

Kostolík sv. Víta otvoril svoje dvere

Nielen Rusovčania, starousadlíci aj tí neskôr prisťahovaní, ale i tí, ktorí zvyknú iba prechádzať cez našu mestskú časť, si už zvykli, že kostolík sv. Víta je svojím stavom takpovediac kompatibilný s okolitým parkom a kaštieľom samotným, žiaľ – v tom negatívnom zmysle slova. Dnes to už nie je pravda – posledný februárový deň sa na kostolíku otvorili úplne nové vchodové dvere, aby každému, kto cez ne prešiel, zatiaľ v skúšobnom režime sprístupnili rovnako celkom nový interiér. Tento starobylý priestor sa nanovo nadýchol a ponúkol svoj genius loci v mimoriadne atraktívnej forme. Je dôležité, že takto bude v budúcnosti otvorený pravidelne a pre každého, aby sa v historickom interiéri mohol nadýchnuť jeho sakrálnou atmosférou, precítiť hĺbkou jeho historického odkazu a atmosféry a v neposlednom rade aj – podnietený týmto priestorom – zdieľať sa so svojimi blízkymi, priateľmi a známymi a prežili tu krásne, podnetné a inšpirujúce chvíle.
Čítaj ďalej o Kostolík sv. Víta otvoril svoje dvere »

Slovo o viere - Rádio Mária a d.p. M. Jarábek

Rádio Mária? U nás? Ďalšie kresťanské rádio? Veď máme predsa LUMEN? Potrebujeme ďalšie? Čo bude vysielať? Na čo bude určené a komu bude slúžiť? Uživí sa na našom mediálne preplnenom trhu? Nájde si nové rádio svoje miesto, poslucháčov, obsahovú náplň, adekvátny cieľ a uplatnenie? Kto a kedy si také rádio naladí? Nebude si ťažko hľadať svoju cieľovú skupinu poslucháčov, ak vysiela iba cez internet? To je zrejme iba niekoľko z množstva otázok, ktoré si asi kládol slovenský kresťan, keď sa dopočul o existencii internetového Rádia Mária. Na všetky i mnohé ďalšie nám počas februárového Slova o viere odpovedal jeho riaditeľ a výpomocný duchovný susednej farnosti Jarovce, d.p. Martin Jarábek.
Čítaj ďalej o Slovo o viere - Rádio Mária a d.p. M. Jarábek »

Ekumenický večer

Dnešný svet a dianie v ňom prináša ľuďom množstvo rozmanitých možností a s nimi aj veľkú rôznorodosť názorov prakticky na všetko, čo sa v ňom deje. Demokracia priniesla aj k nám túto otvorenosť sveta voči všetkému, čo sa odzrkadľuje aj vo vytváraní množstva názorových prúdov prakticky vo všetkých oblastiach života – spoločenského, kultúrneho, ale i cirkevného. Svojím spôsobom nič nové – i keď po Nežnej si zrejme aj my ešte stále zvykáme napr. aj na otvorenú prítomnosť rôznych cirkevných denominácií v našom živote. To však neraz býva zdrojom nepochopenia, pocitov rozdelenia a niekedy aj svárov či protichodností, neraz aj medzi kresťanmi. Riešenie býva – ako inak – v komunikácii, ústretovosti, snahe o pochopenie, hľadaní toho, čo máme spoločné, nie zdôrazňovania toho, čo nás rozdeľuje. Prežívame Rok Božieho slova, súčasťou ktorého je aj Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov. Ten sme u nás v rusovskej farnosti pretavili do spoločnej ekumenickej bohoslužby, ktorá v piatok, 24. januára v našom farskom kostole vystriedala našu tradičnú svätú omšu.
Čítaj ďalej o Ekumenický večer »

Slovo o viere – koučing nie je len v športe!

Na chodníku sedí na kuse kartónu žobrajúci bezdomovec a pred sebou má na kartóne napísané: „Som slepý, pomôžte mi!“ Tento text sem-tam niekoho osloví, on spomalí a o dno plechovice zazvoní minca. Potom však prejde okolo neho luxusne oblečená mladá žena a letkom si tú krátku vetu prečíta. Neupúta ju a v elegantnej chôdzi pokračuje ďalej. Po pár krokoch však spomalí a zamyslene sa k žobrákovi vráti, kartón s jeho nápisom otočí na druhú, nepopísanú stranu, a slepému žobrákovi napíše nový text: „Svet je dnes taký nádherný, a ja z neho nevidím nič.“ A odvtedy sa pri ňom zastavuje oveľa viac ľudí ochotných venovať mu mincu dve. Takouto krátkou, ale zaujímavou a názornou video snímkou začal d.p. Maroš Lovič svoje stretnutie s nami, čím nás okamžite vtiahol do témy večera – kresťanského koučingu.
Čítaj ďalej o Slovo o viere – koučing nie je len v športe! »

Fašiangy pre dospelých aj deti sú tu!

Je dávnou tradíciou, že obdobie od sviatku Zjavenia Pána (Troch kráľov) po Popolcovú stredu označujeme ako fašiangy. Čas, kedy sa oddávna organizujú zábavy, ale aj svadby, zabíjačky a iné veselie. Ani u nás tomu nebude inak – všetkých zabávania sa chtivých srdečne pozývame do nášho pastoračného centra na sobotu, 8. februára, kedy sa aj my, Rusovčania, stretneme na spoločnej fašiangovej zábave, ktorá začne o 19:30 hod. Vstupné je symbolických 10,- €. Záujemcovia si môžu účasť zabezpečiť už teraz zapísaním sa do zoznamu, ktorý je na tento účel pripravený v pastoračnom centre. Mysleli sme aj na naše deti, pre ktorých je v nasledujúcu nedeľu - 9. februára od 15:00 hod. zase pripravený karneval s divadielkom. Tešíme sa aj na našu nastupujúcu generáciu!
Čítaj ďalej o Fašiangy pre dospelých aj deti sú tu! »

Adventná duchovná obnova s Mons. Haľkom

Sme veľmi radi, že tradícia adventných duchovných obnov vedených pomocným bratislavským biskupom, cirkevným historikom Mons. Jozefom Haľkom, mala svoje pokračovanie aj tento rok. V rámci vzdelávaco-diskusného cyklu Slovo o viere nás otec biskup navštívil v poslednú novembrovú sobotu, aby sa nám vo svätej omši najprv prihovoril na tému dobrej predvianočnej spovede a po svätej omši otvoril diskusiu na túto dôležitú tému. Hlboko sme načreli do podstaty sviatosti zmierenia a dobre sa duchovne pripravili na jej vykonanie pred tohtoročnými vianočnými sviatkami.
Čítaj ďalej o Adventná duchovná obnova s Mons. Haľkom »
Ukazujem 1 - 10 z 257 výsledkov.
Položiek na stránku 10
z 26