Novinky

Adventná duchovná obnova s Mons. Haľkom

Sme veľmi radi, že tradícia adventných duchovných obnov vedených pomocným bratislavským biskupom, cirkevným historikom Mons. Jozefom Haľkom, mala svoje pokračovanie aj tento rok. V rámci vzdelávaco-diskusného cyklu Slovo o viere nás otec biskup navštívil v poslednú novembrovú sobotu, aby sa nám vo svätej omši najprv prihovoril na tému dobrej predvianočnej spovede a po svätej omši otvoril diskusiu na túto dôležitú tému. Hlboko sme načreli do podstaty sviatosti zmierenia a dobre sa duchovne pripravili na jej vykonanie pred tohtoročnými vianočnými sviatkami.
Čítaj ďalej o Adventná duchovná obnova s Mons. Haľkom »

Pri krbe s F. Mikloškom

Zamatová revolúcia, ktorej tridsiate výročie si v tomto roku pripomíname, bola nielen historickým, politickým a štátoprávnym prelomom slovenskej modernej histórie, ale priniesla významné zmeny a nové možnosti aj do Cirkvi a jej života v našej krajine. O tom, čo všetko Novembru 1989 predchádzalo, ako sa zmena zrodila a prebiehala ale aj aké výzvy pre dnešok a súčasnú generáciu priniesla, sme pri plameni nášho kozuba v Pastoračnom centre sv. Márie Magdalény 27. novembra hovorili s jedným z najpovolanejších – protagonistom predrevolučného kresťanského disentu a spoluiniciátorom spoločenských zmien, dr. Františkom Mikloškom.
Čítaj ďalej o Pri krbe s F. Mikloškom »

Slovo o viere s prof. Trstenským

Len nedávno bol hosťom nášho tradičného diskusného večera Slovo o viere liturgista ThLic. Vladimír Kiš, ktorý nám veriacim vo svojej strhujúcej prednáške a následnej živej diskusii poodhalil základy liturgie svätej omše, ktoré je vhodné poznať každému veriacemu pre jej pozornejšie vnímanie a hlbšie pochopenie zmyslu úkonov, ktoré sú jej súčasťou. Tento zaujímavý večer pokračoval aj ďalším dielom cyklu: vo štvrtok, 14. novembra, sme sa zúčastnili sv. omše, ktorej hlavným celebrantom bol po roku opäť biblista a pedagóg Spišskej Kapituly prof. František Trstenský. Namiesto klasickej prednášky však celebroval svätú omšu, ktorú priebežne prekladal bohatými komentármi vysvetľujúcimi jednotlivé časti aktuálneho omšového formulára.
Čítaj ďalej o Slovo o viere s prof. Trstenským »

Slovo o viere - liturgia naša každodenná s d.p. Vladimírom Kišom

Účasť na svätej omši je pre každého kresťana samozrejmou rutinou. Ale ruku na srdce – nie je tá rutina niekedy a v niečom až priveľká? Rozumieme jednotlivým častiam svätej omše, chápeme ich zmysel, vieme, prečo si v určité momenty kľakáme a inokedy stojíme, uvedomujeme si, že niekedy sme na svätej omši počas férie, inokedy máme v daný deň ľubovoľnú spomienku alebo spomienku a že niekedy máme sviatok alebo slávnosť? Sme si istí napr. tým, kedy si pred bohostánkom kľakáme alebo kedy sa končí bohoslužba slova a začína bohoslužba obety? A miništranti – ruku na srdce – rozumieme každému úkonu, ktorý počas sv. omše robíme? Na všetky tieto, ale i mnoho ďalších otázok nám počas skvelého večera 25. októbra odpovedal d. p. ThLic. Vladimír Kiš, odborník na liturgiu, ktorý u nás najprv celebroval večernú sv. omšu, po ktorej nám dal nazrieť pod pokrievku tajov liturgie.
Čítaj ďalej o Slovo o viere - liturgia naša každodenná s d.p. Vladimírom Kišom »

25. nedeľa v Cezročnom období – (C)

Liturgický a cirkevný kalendár týždňa: nedeľa, 22. septembra – 25. nedeľa v Cezročnom období, (z); sv. Emerám, biskup a mučeník. pondelok, 23. septembra – Pondelok 25. týždňa v Cezročnom období; sv. Pio z Pietrelciny, kňaz, spomienka, (b); sv. Línius, pápež. utorok, 24. septembra – Utorok 25. týždňa v Cezročnom období, (z); Panna Mária de’Mercede; sv. Bystrík, mučeník; sv. Gerard, mučeník. streda, 25. septembra – Streda 25. týždňa v Cezročnom období, (z); sv. Kleopas. štvrtok, 26. septembra – Štvrtok 25. týždňa v Cezročnom období, (z); alebo sv. Kozma a Damián, mučeníci, ľubovoľná spomienka, (č). piatok, 27. septembra – Piatok 25. týždňa v Cezročnom období; sv. Vincent de Paul, kňaz, (b). sobota, 28. septembra – Sobota 25. týždňa v Cezročnom období, (z); alebo sv. Václav, mučeník, ľubovoľná spomienka, (č); alebo sv. Vavrinec Ruiz a spoločníci, mučeníci, ľubovoľná spomienka, (č); alebo Panny Márie v sobotu, ľubovoľná spomienka, (b).
Čítaj ďalej o 25. nedeľa v Cezročnom období – (C) »

Výnimočná príležitosť

V piatok tohto týždňa si náš cirkevný kalendár pripomína francúzskeho rehoľníka, formátora kňazov a zakladateľa rehole Vincentínov, svätého Vincenta de Paul. Okrem liturgickej spomienky, ktorou si túto osobnosť uctievame každý rok, môžeme tento týždeň tomuto svätcovi vzdať svoju úctu aj osobitným spôsobom – máme jedinečnú príležitosť pozrieť si jeho relikvie v kostole sv. Vincenta de Paul v bratislavskom Prievoze. Bohatý sprievodný program začína slávnostnou otváracou sv. omšou, ktorú bude vo štvrtok, 26. septembra o 18:00 hodine v tomto kostole slúžiť bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský a končí záverečnou pobožnosťou a rozlúčkou s relikviami v sobotu, 28. septembra o 22:00 hodine na tom istom mieste.
Čítaj ďalej o Výnimočná príležitosť »

Svätý Otec pozýva aj nás, Rusovčanov

Nasledujúci mesiac október pozýva Svätý Otec František všetkých pokrstených kresťanov na slávenie Mimoriadneho misijného mesiaca. Vyzýva nás, aby sme kreatívnym a novým spôsobom priniesli tému misie medzi ľudí. Podnetom je storočnica encykliky pápeža Benedikta XV. Maximum illud o činnosti misionárov vo svete. Pápež František pripomína výzvu Benedikta XV. spred sto rokov, ktorá nestráca na aktuálnosti ani dnes, že Cirkev a jej misie potrebujú mužov a ženy, ktorí „vynikajú horlivosťou a svätosťou“.
Čítaj ďalej o Svätý Otec pozýva aj nás, Rusovčanov »

Slovo o viere s d.p. J. Pomšárom

Prázdniny sú už niekoľko týždňov minulosťou a my sa opäť vraciame k nášmu pravidelnému životnému rytmu v práci, súkromí i vo farnosti. K tomu už šiesty rok patrí aj vzdelávací a diskusný večer Slovo o viere. Vzhľadom na zdravotnú indispozíciu Mons. Zvolenského, ktorý bol pôvodne dohodnutý na septembrový úvodný večer cyklu Slova o viere a ktorý mal hovoriť o možnosti štúdia Písma laikom metódou Lectio divina, k nám prišiel tajomník arcibiskupského úradu, katolícky bioetik a lekár MUDr. Mgr. Július Pomšár. Témou jeho vystúpenia aj nasledujúcej diskusie boli bioetické otázky, ktoré sú v súčasnosti aktuálnou témou verejnej diskusie a boli aj za nedávnym Pochodom za život, ktorý organizovala Konferencia biskupov Slovenska. Otec Pomšár do našej farnosti prišiel v piatok, 27. septembra. Večer zahájil slávením svätej omše, po ktorej sme sa s ním stretli v pastoračnom centre pri jeho bioetických úvahách otca a následnej zaujímavej otvorenej diskusii.
Čítaj ďalej o Slovo o viere s d.p. J. Pomšárom »

Sviatok Sedembolestnej Panny Márie

Panna Mária je oddávna patrónkou Slovenska, ku ktorej sa utiekame. Dnešný sviatok je veľkým dňom v cirkevnom roku s povinnosťou zúčastniť sa na svätej omši, ktorého význam umocňuje aj fakt, že je dňom pracovného pokoja. Na tento sviatok sa tradične koná aj púť do Šaštína s pontifikálnou svätou omšou. Nie inak tomu je aj dnes. Pripomeňme si aspoň základné informácie o tomto veľkom sviatku.
Čítaj ďalej o Sviatok Sedembolestnej Panny Márie »

Nedeľa Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska – (C)

Liturgický a cirkevný kalendár týždňa: nedeľa, 15. septembra – Nedeľa Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, slávnosť, (b). pondelok, 16. septembra – Pondelok 24. týždňa v Cezročnom období; sv. Kornel, pápež a Cyprián, biskupi, mučeníci, spomienka, (č); sv. Ľudmila, mučenica; sv. Edita. utorok, 17. septembra – Utorok 24. týždňa v Cezročnom období, (z); alebo sv. Róbert Bellarmín, biskupa a učiteľa Cirkvi, ľubovoľná spomienka, (b); sv. Hildegarda, panna. streda, 18. septembra – Streda 24. týždňa v Cezročnom období, (z); sv. Jozef Kupertínsky; sv. Viktor III., pápež. štvrtok, 19. septembra – Štvrtok 24. týždňa v Cezročnom období, (z); alebo sv. Január, biskup a mučeník, ľubovoľná spomienka, (č). piatok, 20. septembra – Piatok 24. týždňa v Cezročnom období; sv. Ondrej Kim Taegon, kňaz a Pavol Chong Hasang, spoločníci, mučeníci, spomienka, (č); sv. Eustach, mučeník. sobota, 21. septembra – sv. Matúš, apoštol a evanjelista, sviatok, (č).
Čítaj ďalej o Nedeľa Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska – (C) »
Ukazujem 1 - 10 z 248 výsledkov.
Položiek na stránku 10
z 25