Svätý Otec pozýva. Aj nás.

Svätý Otec sa rozhodol pozvať všetkých veriacich celého sveta, aby sa modlili Svätý ruženec každý deň počas celého mariánskeho mesiaca október a aby sa ako Boží ľud zjednotili v spoločenstve a v kajúcnosti a vyprosovali od Svätej Matky Božej a sv. Michala archanjela ochranu pre Cirkev pred diablom, ktorý stále hľadá, ako by nás oddelil od Boha a vzájomne rozdelil.

V uplynulých dňoch, pred cestou do Pobaltia, sa Svätý Otec stretol s pátrom Frédericom Fornosom SJ, medzinárodným riaditeľom Svetovej siete modlitby pápeža (Apoštolát modlitby) a požiadal ho, aby rozšíril v celom svete túto jeho výzvu všetkým veriacim, pozývajúc ich uzatvárať ruženec starobylým vzývaním „Pod tvoju ochranu“ a modlitbou k sv. Michalovi archanjelovi, ktorý nás ochraňuje a pomáha nám v boji proti zlu (porov. Zjavenie sv. Jána 12,7-12).

Ako povedal Svätý Otec pred niekoľkými dňami, 11. septembra v homílii v Dome sv. Marty, citujúc Knihu Jób, modlitba je zbraňou proti Veľkému žalobcovi, ktorý „chodí dokola po svete ako hľadá spôsob, ako obžalúvať“. Len modlitba ho môže poraziť. Ruskí mystici a veľkí svätci všetkých tradícií radili vo chvíľach duchovných turbulencií hľadať ochranu pod plášťom Svätej Matky Božej, vyslovujúc vzývanie „Sub tuum praesidium“ (Pod tvoju ochranu).

Toto vzývanie sa modlíme takto:

Pod tvoju ochranu sa utiekame, svätá Božia Rodička, neodvracaj zrak od našich prosieb, pomôž nám v núdzi a z každého nebezpečenstva nás vysloboď, ty Panna slávna a požehnaná.

Touto žiadosťou o príhovor Svätý Otec prosí veriacich celého sveta o modlitbu, aby Svätá Matka Božia vzala Cirkev pod svoj ochranný plášť: aby ju chránila pred útokmi Zlého, veľkého žalobcu, a robila ju zároveň stále viac vedomou si vín, pochybení, zneužití spáchaných v súčasnosti i v minulosti a usilovnou zápasiť bez akéhokoľvek zaváhania, aby zlo nezískalo prevahu.

Svätý Otec tiež požiadal, aby sa modlitba Svätého ruženca počas mesiaca októbra ukončovala modlitbou pochádzajúcou od Leva XIII.:

Svätý Michal archanjel, bráň nás v boji, buď nám ochrancom proti zlobe a úkladom diabla. Pokorne prosíme, nech mu Boh ukáže svoju moc. A ty, knieža nebeských zástupov, Božou mocou zažeň do pekla satana a iných zlých duchov, ktorí sa na skazu duší potulujú po svete. Amen.

Dlhší variant modlitby:

Slávne knieža nebeských vojsk, svätý Michal archanjel,

chráň nás v boji a hroznom zápase, ktorý vedieme proti kniežatstvám a mocnostiam,

proti vládcom tohto temného sveta a proti zlým duchom.
Príď na pomoc ľuďom, ktorých všemohúci Boh stvoril nesmrteľných
na svoj obraz a podobu a ktorých draho vykúpil z moci satana.

Bojuj dnes Pánov boj s légiami svätých anjelov, tak ako si kedysi bojoval proti Luciferovi,
vodcovi pyšných duchov a všetkých odbojných anjelov,
ktorí boli proti tebe bezmocní a už nebolo pre nich miesta v nebi.

Učiň, aby anjel odpadlík, ktorý sa zmenil na anjela temnosti
a ešte sa stále plazí po zemi, aby nás zničil,
bol zvrhnutý do priepasti spolu so svojimi nasledovníkmi.
Dnes tento prvý nepriateľ ľudstva a vrah od počiatku
znova nadobudol sebadôveru.
Prestrojený za anjela svetla chodí so zástupmi skazených duchov,
napáda zem a vyhladzuje meno Boha a Krista,
plieni, zabíja a posiela do večnej záhuby duše,
ktorým bola určená koruna večného života.

Tento skazený had je ako nečistý prúd,
ktorý vlieva do ľudí so zvrátenou mysľou a spustnutým srdcom
jed svojej zloby, ducha klamstva, bezbožnosti a rúhania
a smrteľný dych nečistoty, neresti a ohavnosti.

Títo prefíkaní nepriatelia ľudstva zaplavujú blenom a palinou Cirkev,
nepoškvrnenú Baránkovu nevestu, a dotýkajú sa jej posvätných pokladov.
Ponáhľaj sa, nepremožiteľné knieža, na pomoc Božiemu ľudu
proti vpádom zatratených duchov a dožič mu víťazstvo.

Amen.

Obrázok: sv. Michal archanjel

Zdroj (text aj obrázok): Vatican News a farnosť Povýšenia sv. Kríža Petržalka (dlhý variant modlitby)