Novinky

« Späť

Odpustky v čase pandémie

Odpustky v čase pandémie

Novembrové obdobie je pre veriacich okrem iného aj synonymom času získavania odpustkov. Sme zvyknutí, že ak v čase od 1. do 8. novembra navštívime cintorín a pomodlíme sa za našich veriacich zosnulých, môžeme pre nich získať úplné odpustky. Keďže tento rok je novembrový čas poznamenaný druhou vlnou pandémie nového koronavírusu, Apoštolská penitenciária vydala dekrét, ktorým vyšla v ústrety mnohým žiadostiam biskupom z mnohých postihnutých častí sveta a na základe ktorého môže byť táto možnosť presunutá až do konca novembra.

Toto rozhodnutie je aj výsledkom iniciatívy predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského, ktorý sa s takouto žiadosťou obrátil na hlavného penitenciára, kardinála Maura Piacenza s prosbou o zváženie úpravy podmienok získania odpustkov v čase sviatku Všetkých svätých a Pamiatky všetkých verných zosnulých. V piatok, 23. októbra, zverejnila Apoštolská penitenciária dekrét, kde sa píše, že dni pre získanie odpustkov si veriaci môžu ľubovoľne vybrať a nemusia ani súvisle nasledovať za sebou. Súvisí to so zaistením bezpečnosti veriacich. Dekrét s podpismi hlavného penitenciára kardinála Maura Piacenzu a regensa Mons. Krzysztofa Nykiela hovorí aj o úplných odpustkoch z 2. novembra, pri príležitosti Spomienky na všetkých verných zosnulých, ktoré môžu získať tí, čo nábožne navštívia chrám alebo kaplnku a pomodlia sa Otče náš a Verím v Boha. Tieto môžu byť presunuté z 2. novembra nielen na predošlú alebo nasledujúcu nedeľu alebo na sviatok Všetkých svätých, ale aj na iný deň v mesiaci november, podľa slobodného rozhodnutia jednotlivých veriacich.

Ako sa v predmetnom dekréte ďalej píše, starí, chorí a všetci, ktorí z vážnych dôvodov nemôžu vychádzať z domu, a to aj z dôvodu obmedzení nariadených verejnou autoritou v čase pandémie, môžu získať odpustky na diaľku. Stačí, ak sa v duchu spoja so spoločenstvom Cirkvi, zrieknu sa akéhokoľvek hriechu s úmyslom splniť akonáhle to bude možné tri ďalšie zvyčajné podmienky (sviatostná spoveď, sväté prijímanie a modlitba na úmysel Svätého Otca) a pred obrazom Pána Ježiša alebo Panny Márie sa pomodlia zbožne modlitby za zosnulých. Môžu to byť napríklad ranné chvály alebo vešpery z Liturgie hodín za zosnulých, svätý ruženec, korunka Božieho milosrdenstva alebo iné modlitby za zosnulých, ktoré sa veriaci radi modlia, alebo sa zahĺbia do meditačného čítania jedného z evanjeliových úryvkov ponúkaných v liturgii za zosnulých, alebo vykonajú skutok milosrdenstva, obetujúc Bohu bolesti a útrapy vlastného života.

Verme, že epidemiologická situácia nám umožní tieto zmenené podmienky naplno využiť.

S použitím zdrojov KBS.