Vydarená Noc kostolov 2018

Ako jediná farnosť z Bratislavskej arcidiecézy a jedna z 28 na celom Slovensku sme sa aj tento rok zapojili do tradičného medzinárodného projektu Noci kostolov, ktorého cieľom je sprístupniť naše priestory a komunity aj (a najmä) tým, ktorí ich počas roka nezvyknú navštíviť. S radosťou sme po skončení programu, v prvé minúty nasledujúceho dňa skonštatovali, že tohto roku sa nám toto podujatie mimoriadne vydarilo.

Aby sme sa počas samotného programu mohli maximálne venovať hosťom, ktorých bolo tento rok naozaj dosť, začiatok večernej svätej omše sme posunuli na 17:00 hod. Päť minút pred šiestou hodinou zvonenie vežových zvonov oznámilo začiatok podujatia. Program samotný tohto roku začal prominentným hosťom: začiatok tohto výnimočného večera obstaralo renomované spevácke teleso - Bratislavský chlapčenský zbor, ktorý sa nám predstavil v koncertnej forme niekoľkými piesňami vo svojej, už tradične špičkovej, interpretácii. Do posledného miesta zaplnený kostol obdivoval nádherné vokálne umenie (chlapci spievali A-capella), ktoré vyniklo aj vďaka výbornej akustike nášho chrámu. Deti, ktoré v hojnom počte prišli so svojimi rodičmi, sa zhromaždili v našej farskej záhrade, kde sa spolu mohli zahrať a užiť si čerstvo pokosený trávnik aj množstvo preliezok. potom sa už presunuli do kostola, kde nám predviedli svoje skvele nacvičené a brilantne podané hudobno-slovné pásmo sprevádzané pôvabnými tančekmi, za čo si vyslúžili hlasný potlesk množstva prítomných. Po tomto bode programu sa už záujmy farníkov aj návštevníkov rozdelili: mnohí, využívajúc bohato ilustrovanú a informatívnymi textami naplnenú brožúrky popisujúcu naše chrámy (nielen kostol sv. Márie Magdalény, ale aj kostolík svätého Víta), sa venovali prehliadke oboch našich kostolov a cestou k tomu menšiemu vošli aj do evanjelického chrámu, kde sa mohli veľa dozvedieť o tejto stavbe, jej histórii, evanjelickej komunite v našej mestskej časti ale i vypočuť si piesne v podaní mladých. Tí, ktorí boli orientovaní aj na duchovnú oblasť, si po vystúpení našich detí v kostole zasadli do Pastoračného centra, aby si vypočuli zaujímavú, duchovne aj faktograficky mimoriadne bohatú prednášku na tému Kostol a my, ktorú prezentoval pán Marek Markuš.  Mnohí návštevníci využili čas, aby si pozreli kryptu Zichyovcov pod kostolom, ale aj vystúpili na našu rekonštruovanú vežu. Keď sa začalo stmievať, mohli sme všetci začať naplno vnímať atraktívne osvetlenie kostola, ktoré dokonca menilo farby a pozornosti neunikol ani silný svetlený lúč, ktorý periodicky krúžil nad Rusovcami a zastal na novučkom kríži, ktorý zdobí vežu kostola. Svojou dynamikou priam navádzal zraky ľudí, z ktorých mnohých takto pritiahol do kostola, aby zistili, čo sa to u nás deje. Táto výnimočná iluminácia, presvitajúca aj do interiéru kostola, potom dodala výnimočnú atmosféru aj koncertu petržalského zboru Taizé, ktorý svojim nádherným spevom navodil novú dimenziu atmosfére večerného interiéru kostola. Tú potom umocnili posvätné čítania dopĺňané hudobnými vstupmi zboru Taizé. Kombinácia hlbokých myšlienok, ktorých predĺžením boli opäť spevy Taizé, vytvorila v kostole úžasnú atmosféru, ktorá sa stala vynikajúcim základom pre záverečný bod programu - tichú svätú omšu pri sviečkach. Po celý večer až do neskorej noci využívali návštevníci našej Noci priestory Pastoračného centra sv. Márie Magdalény na stretnutia, rozhovory, zoznámenia sa, či pookriatí pri šálke voňavej kávy alebo čaši vínka. Drobné, ale brilantné občerstvenie vo forme skvelých nátierok a čerstvých koláčikov bolo príjemným doplnkom celého večera.

Neskoro po polnoci sme sa rozchádzali po tom, ako sme si vydýchli, že všetko dobre dopadlo. Všetci, ktorí sme sa na príprave večera podieľali, sme boli síce mimoriadne unavení, ale rovnako spokojní. Už dnes sa tešíme na nový ročník tejto akcie.

Srdečne ďakujeme firme Q99 pána Kubánku za krásne nasvietenie kostola, ktoré už druhý rok iste pritiahlo do našich kostolov mnoho návštevníkov.