Slovo o viere - Rádio Mária a d.p. M. Jarábek

Rádio Mária? U nás? Ďalšie kresťanské rádio? Veď máme predsa LUMEN? Potrebujeme ďalšie? Čo bude vysielať? Na čo bude určené a komu bude slúžiť? Uživí sa na našom mediálne preplnenom trhu? Nájde si nové rádio svoje miesto, poslucháčov, obsahovú náplň, adekvátny cieľ a uplatnenie? Kto a kedy si také rádio naladí? Nebude si ťažko hľadať svoju cieľovú skupinu poslucháčov, ak vysiela iba cez internet? To je zrejme iba niekoľko z množstva otázok, ktoré si asi kládol slovenský kresťan, keď sa dopočul o existencii internetového Rádia Mária. Na všetky i mnohé ďalšie nám počas februárového Slova o viere odpovedal jeho riaditeľ a výpomocný duchovný susednej farnosti Jarovce, d.p. Martin Jarábek.

Otec Martin nám po odslúžení svätej omše predstavil históriu rádia a okolnosti jeho vzniku aj problémy, ktoré sprevádzali jeho zakladanie a prvé vysielanie ešte v roku 2017. Dozvedeli sme sa, že slovenské Rádio Mária je súčasťou celosvetovej siete rádií tohto mena s rovnakým poslaním, ktorá dnes má už 83 staníc. Predstavil nám základné princípy jeho činnosti – rádio nikdy nebude vysielať reklamu a jeho hlavným cieľom bude pozývať ľudí k obráteniu. Pozitívne nás prekvapilo päť pilierov, na ktorých stojí a funguje: Prvým, ako už hovorí jeho názov, je fakt, že je založené ako rádio mariánske, pretože samotná Panna Mária pozvala ľudí k tomuto počinu zvláštnou zhodou okolností v Medžugorí. Druhým pilierom rádia je vernosť Cirkvi, ktorá je obzvlášť v dnešnej dobe vnútorných rozporov medzi laikmi, ale aj kňazmi a biskupmi vo svete veľmi dôležitá, preto ju vo svojom vysielaní priamo aj nepriamo zdôrazňuje. Ďalším pilierom je Božia prozreteľnosť – rádio nemá žiadnych finančných donorov ani reklamu, takže žije vďaka podpore svojich poslucháčov, čo v dnešnej dobe tiež nejde samo osebe, bez Božej pomoci. Štvrtým pilierom Rádia Mária, na ktorom doslova stojí, je dobrovoľníctvo. Má iba nevyhnutné minimum zamestnancov a dominantnú väčšinu priamych aj obslužných činností zaisťuje stále sa rozrastajúci tím dobrovoľníkov, ktorí nezištne darúvajú tomuto projektu svoje talenty, čas aj úsilie. Posledným , piatym pilierom je misijné zameranie rádia. Nechce teda prinášať konfliktné témy a konfrontácie, ale zjednocovať svojich poslucháčov na báze kresťanských hodnôt. Otec Martin nám predstavil aj programovú štruktúru tejto kresťanskej stanice a v bohatej diskusii dovolil nazrieť do zákulisia či pozvať na návštevu, svätú omšu či modlitbu priamo do priestorov Rádia Mária. Keď sme sa rozchádzali, bolo zrejmé, že Rádio Mária si získalo svojich nových priaznivcov aj poslucháčov i v našich Rusovciach.