Najsvätejšie Kristovo telo a Krv

Sviatok známy skôr ako Božie Telo sme si v nedeľu, 6. júna, pripomenuli už podľa našej rusovskej tradície – požehnaním chlebov v závere svätej omše a ich následným lámaním a rozdávaním účastníkom svätej omše vychádzajúcim z kostola po jej skončení. Umožnili to uvoľňujúce sa pandemické opatrenia a i miera zaočkovania Rusovčanov. Samozrejme, napriek pozitívne sa vyvíjajúcej situácii sme prísne dodržiavali platné opatrenia. Stretnutie pri ešte teplom, čerstvom, voňavom a chrumkavom chlebíku sa pod stromami parku pred kostolom skončilo až pred poludním. Zaiste dobre padlo všetkým generáciám prítomných farníkov a nepochybne prispelo k hlbšiemu prežitiu našej viery i utužovaniu vzájomných vzťahov.

Je už tradíciou rusovskej farnosti, že tento starobylý sviatok, ktorého historické korene siahajú až do 13. storočia, slávime osobitnou nedeľnou svätou omšou, ktorej súčasťou sú aj čerstvé, voňavé chlebíky. Tie po modlitbe po prijímaní prinesú chlapi zaodetí v snehobielych zásterách s logom rusovskej farnosti v prútených košíkoch pred oltár, aby ich pán farár osobitnou modlitbou požehnal. Chlebíky sa potom ocitnú na prestretých stoloch pripravených v parku pred kostolom, kde ich chlapi v bielych rukavičkách lámu a ponúkajú nielen každému účastníkovi svätej omše, ale aj ktorémukoľvek okoloidúcemu. Ideálne pre zastavenie sa, vychutnanie lahodnej chuti čerstvého chlebíka a výmenu pár slov. Okrem dezinfekčných gélov boli na stoloch pripravené aj soľničky, pre dospelých ľahké biele vínko a pre deti minerálka, takže nejedno auto zostalo v okolí kostola neplánovane a „povinne“ zaparkované, aby si pre neho vodič urobil podvečer prechádzku a odviezol domov. Starí, mladí, dospelí aj deti v kočíkoch, pamätníci aj tínedžeri, všetci sme vytvorili družné diskusné hlúčiky, ktoré sa postupne premiešavali a všetci sme si tak v našom farskom spoločenstve užili sviatok, ku ktorého atmosfére prispelo aj ideálne počasie.