Rozhodnutie pápeža Františka

22. júla si v našej Cirkvi pripomíname svätú Máriu Magdalénu, ktorej je zasvätený náš rusovský kostol. Liturgicky sme tento deň doteraz slávili ako spomienku. Z iniciatívy Svätého Otca vydala 3. júna Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí, na čele ktorej stojí kardinál Robert Sarah (13. júna navštívi bratislavskú Petržalku), dekrét, ktorým sa doterajšia liturgická spomienka (memoria) povyšuje na liturgický sviatok (festum).

Táto zmena znamená povýšenie postavenia tohto dňa v cirkevnom kalendári: do liturgie svätej omše sa zavedie glória a používať sa bude nová prefácia (modlitba vďaky) nazvaná “O apoštolke apoštolov”, ktorej text je prílohou dekrétu. Jej text hovorí o láske Márie Magdalény k Ježišovi Kristovi počas jeho života a smrti aj po  jeho vzkriesení.

Sekretár Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí arcibiskup Mons. Arthur Roche vysvetľuje: “Toto rozhodnutie zapadá do aktuálneho cirkevného kontextu, ktorý si žiada hlbšie reflektovať nad dôstojnosťou ženy, nad novou evanjelizáciou a nad veľkosťou tajomstva Božieho milosrdenstva. Bol to sv. Ján Pavol II., ktorý venoval veľkú pozornosť dôležitosti žien v samotnom poslaní Krista a Cirkvi, ale tiež, a s osobitným dôrazom, zvláštnej úlohe Márie Magdalény ako prvej svedkyne, ktorá videla Vzkrieseného a prvej zvestovateľky, ktorý oznámila apoštolom Pánovo vzkriesenie (porov. Mulieris dignitatem, 16). Táto dôležitosť pokračuje dnes v Cirkvi – ukazuje to súčasné úsilie o novú evanjelizáciu –, ktorá chce prijímať, bez robenia rozdielov, mužov i ženy akejkoľvek rasy, ľudu, jazyka či národa (porov. Sk 5,9), aby im ohlasovala dobrú zvesť Evanjelia Ježiša Krista, sprevádzala ich pri pozemskom putovaní a ponúkala im obdivuhodné dobrodenia Božej spásy. Svätá Mária Magdaléna je príkladom pravej a autentickej evanjelizátorky, prípadne evanjelistky, ktorá ohlasuje ústrednú radostnú zvesť Veľkej noci (porov. Kolekta z 22. júla a nová Prefácia). Svätý Otec František urobil toto rozhodnutie práve v kontexte Svätého roka milosrdenstva, aby ukázal význam tento ženy, ktorá preukázala veľkú lásku ku Kristovi a bola Kristom tak veľmi milovaná.”

Podľa Rádia Vatikán.