O humore v Cirkvi a spiritualite mužov

11. novembra prišiel do našej farnosti vzácny hosť - rímsko-katolícky farár v českom Letohrade Václav Vacek. Otvoril diskusiu o dvoch zaujímavých témach: jednej odľahčenej - humore v Cirkvi, a druhej vážnejšej - pohovoril s nami o spiritualite mužov, tak potrebnej aj, či najmä v dnešnej dobe. V zaujímavej diskusii sme sa obohatili o mnohé originálne názory tohto zaujímavého kňaza.

Veriaci človek býva často považovaný za niekoho, kto je neustále veľmi vážny až pochmúrny, ponorený do modlitby či serióznej úvahy o zmysle života, s vážnym výrazom tváre. To však nie je reálny a ani správny obraz kresťana. Otec Václav Vacek nás o tom presvedčil. Spravil nám historický exkurz do vývoja myslenia v našej Cirkvi i iných kultúr a poukázal na jeho súvislosti so spôsobom, ako vnímame svoju vieru a do akej miery vieme v správnu chvíľu a v adekvátnych súvislostiach vnímať a podávať veci aj z ich humornej stránky. Všimli sme si aj fakt, že humor dokáže mať svoju evanjelizačnú funkciu, ktorá vie byť niekedy veľmi silná. Vypočuli sme si tiež zaujímavé myšlienky o rôznych formách prežívania liturgie svätej omše i humorné skúsenosti otca Vacka z rôznych sociét, s ktorými slávil Eucharistiu. Z mnohých úsmevných myšlienok stojí za odcitovanie aspoň jedna: "manželství je trenažér na nebe".

V druhej časti sme sa ponorili do oveľa vážnejšej témy, ktorou náš hosť žije - bohato sme diskutovali o spiritualite mužov. Východiskom bola súčasná situácia typického moderného muža - množstvo povinností, termínov a zodpovednosti za hmotné zabezpečenie rodiny, ktoré nedáva veľký priestor pre zahĺbenie sa do podstaty života a spôsobu, akým ho vedieme. Keďže spiritualita nie je krátkodobý jednorazový akt, ale dlhodobý a systematický spôsob mentálneho vnímania života a jeho podstaty, je potrebné, aby muž hľadal vo svojej hierarchii hodnôt i spôsobe prežívania každého dňa adekvátny priestor aj pre svoj duchovný rozvoj. Originálne, a svojským, pre otca Vacka typickým spôsobom podané názory a námety nám boli silnou inšpiráciou.

Aktuálnosť témy potvrdila aj skutočnosť, že večera sa zúčastnili aj viacerí kňazi bratislavskej diecézy i fakt, že účastníci so svojimi otázkami nečakali na zvyčajný diskusný priestor na záver večera, ale svojimi názormi vstupovali priamo do prednášky nášho hosťa. Pozitívom bola aj skutočnosť, že v auditóriu boli prakticky rovanko zastúpení muži aj ženy.